Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi hamle dünya basınında

03.09.2011 01:33
Davutoğlu'nun İsrail çıkışı 'dünya manşetlerinde'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Mavi Marmara raporunun kamuoyuna sızmasının ardınan beklenilen sert açıklaması dünya basınında ön sıralarda yer buldu.

TÜRKİYE'DEKİ İSRAİL ELÇİSİ GÖNDERİLECEK
Haaretz Davutoğlu'nun Mavi Marmara raporunun sızmasının ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin alt düzeye çekilmesi kararını;

"Diplomatik ilişkilerin alt düzeye çekilmesi her iki ülkedeki diplomatik temsilin elçilikten birinci katipliğe kadar indirilmesi anlamına geliyor. Bu da İsrail'inTürkiyeelçisi olan Gabby Levy ve onun yardımcısı olan Ella Afek'in Türkiye'den gönderilmesi anlamına geliyor." şeklinde yorumlayarak bundan sonraki olası adıma dair açıklamalarda bulundu.

MİLYARLARCA DOLARLIK TİCARETİN ASKIYA ALINMASI TEHDİTİ
Haaretz ayrıca Türkiye'ninİsrailile arasındaki milyarlarca dolar tutarındaki ticareti askıya almakla tehdit ettiğini söyledi.

BİR YILDIR DONDURULAN İLİŞKİLER EN DÜŞÜK SEVİYEYE İNİYOR
BBC ise geçen seneki Mavi Marmara saldırısının ardından dondurulan Türkiye İsrail ilişkilerin şu an diplomatik açıdan mümkün olan en düşük seviyeye doğru indirilidiğine değindi. Manşeti ise "Türkiye İsrail elçisini yolluyor" olarak attı.

'İKİ MÜTTEFİK ÜLKENİN BİRBİRİNE YABANCILAŞMASI DERİNLEŞİYOR'
New York Times'ta ise Türkiye'nin bir zamanlar Müslüman dünyada İsrail'in en yakın müttefiki olduğuna değinildikten sonra, son gelişmelerin daha önce başlayan iki ülkenin birbirine yabancılaşmasının daha da derinleştiriyor olduğuna değinildi.

'İSRAİLLİ YETKİLİ: TÜRKİYE ARAP VE İSLAM DÜNYASINDAKİ POZİSYONUNU GÜÇLENDİRMEK İÇİN İSRAİL'İ GÖZDEN ÇIKARDI'
The Washington Post'ta 'Türkiye İsrail büyükelçisini yolluyor' başlıklı haberinde, raporu daha önce görmüş olan İsrail hükümetinden üst düzey bir yetkilinin, Türkiye'nin Arap ve İslam dünyasındaki pozisyonunu güçlendirmek için İsrail ile olan bağlarını kötüleştirme niyetinde olduğuna dair açıklamasına yer veriyor.

'İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ TÜRKİYE'YE DÖNECEKTİ, İPTAL ETTİ'
Reuters de İsrail Büyükelçisi Gabby Levy'nin İsrail de bulunduğunu ve Türkiye'ye dönme planlarını perşembe günü iptal ettiğini duyurdu.

ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMEYEN İSRAİLLİ YETKİLİNİN RAPOR YORUMU
San Francisco Chronicle ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın rapor hakkındaki tepkisinden evvel İsrailli bir yetkili ile yapılan görüşmeye değiniyor. Bu yetkili. sızan raporun İsrail'in eylemlerinin uluslararası hukuk çerçevesinde olduğunu gösterdiğini iddia ediyor ve iki ülkenin bölgesel istikrar için mihenk taşı niteliğindeki işbirliğinin artık normale dönebileceği umudunda olduğunu söylüyor. Gazeteye konuşan İsrailli yetkili rapor henüz resmen açıklanmadığından adının açıklanmasını istememiş.

HABERTÜRK
 

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri