Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarık Akan: Askeri Darbeler Önümüzü Açtı!

18.04.2011 01:58
Ulusalcı görüşleri ile tanınan sinema sanatçısı Tarık Akan, 27 Mayıs ve 28 Şubat askeri darbelerini övdü.

Ulusalcı görüşleri ile tanınan sinema sanatçısı Tarık Akan, 27 Mayıs askeri müdühamesi ve 28 Şubat bildirilerini övgü dolu sözlerle savundu.

Ulusalcı görüşleri ile tanınan sinema sanatçısı Tarık Akan, 27 Mayıs ve 28 Şubat askeri darbelerini övdü. İşçi Partisi'nin yayın organı Aydınlık gazetesine konuşan Akan, "27 Mayıs ve 28 Şubat'ın önümüzü açtı." dedi.

Akan, geçtiğimiz ay Silivri'ye Ergenekon davası sanıkları Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ı ziyaret etmek için gittiğini de açıkladı. Sosyalist düşüncede bir insan olduğunu anlatan Akan,Cumhuriyet, Aydınlık ve Sözcü gazetelerinin aynı kulvarda buluşmasından mutluluk duyduğunu ifade etti.

Akan, darbe ve devrim kavramları ile ilgili birsoruya şu cevabı verdi:

"Solcu arkadaşlar bana kızacak ama, 27 Mayıs da 28 Şubat da darbe değildir. Birincisi önümüzü açtı, yeni düşüncelerle tanışmamızı sağladı. 28 Şubat da bir darbe değildir. Çünkü laik Cumhuriyet'ten uzaklaşmamızın önünü kapattı.

1971 ve 1980, faşist darbelerdir. Türkiye'yi bugün noktaya taşıyan hareketler. 1980 son vuruştur emperyalizm için. Şunu söylemek zorundayım; bu olumsuz gidişi dışarıdan bir güç tasarladı ve kurguladı. TSK bu ülkenin her şeye rağmen en önemli kurumu. Akan, 12 Mart muhtırası ve 12 Eylül darbesini de anlayışla karşıladığını şöyle anlattı:

"12 Mart ve 12 Eylül'de yanlış yaptı ama giderilmeyecek yanlışlar değil. Bizim gibi insanlar bunu bile anlayışla karşılayabildiler. Çünkü TSK bizim gözbebeğimiz. Temel amacı laik düzenin inançla korunmasıdır çünkü. Ancak bugün bu kurumun da etkisizleştirilmesi sağlandı bugün. Çünkü tek engel TSK'dır önlerinde. Burada bir sitemimi de belirtmek isterim. Bu ülkenin bir Milli İstihbarat Teşkilatı var. Herşeyden haberdar bir kurum. Senin bana geldiğini bile bilebilirler inanıyorum buna. Kaldı ki laik düzeni Cumhuriyeti korumakla görevlidir. Asıl işi budur yani. Ama ne yazık ki 8 yıldır olup bitene ses çıkaramıyorlar. Üzüntüm bu. Çünkü durum vahim." 

Bu haber toplam 3166 defa okunmuştur
Tuzu kurular
Resital
Ne diyelim,Laiklik kurtarıldı,insanlık öldürüldü.zındanlarda çürütüldü.Bir sağdan asıldı,bir soldan.Sonunda laiklik kurtuldu.Azıcık senin de kuyruğuna dokunsaydı o darbeciler,görürdüm ben seni.Bas bas bağırırdın sanata saygı diye.Ama milletin sanatcısı değilki,bunlar darbenin sanatçısı.Nezaman kuyrukları sıkışsa ya laiklik elden gidiyor,ya da sanata saygı diye yaygarayı koparırlar,orduyu göreve çağırırlar.Elden giden çıkarları dır aslında.Hortumları kesilince zılgıt koparırlar.Yoksa laiklik nedir ne değildir o nu bile bilmezler.Kimin umurunda laiklik.240 Promil alkolle direksiyonda yakalanırlar,Dövlet(Devlet) beni dövüyo ayaklarına yatarlar.Sarhoşken araba kullanamıyorum laiklik elden gidiyor ordu göreveeeeee.Yemezler abii.Maymun gözünü çoktaaaan açtı.Sanatçı dediğin örnek kişidir.Kanunları çiğneyerek örnek olunmaz.O dediğin çiçek abbas filminde olur.Gerçek acıdır (yersen).:)
19 Nisan 2011 Salı 13:40
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri