Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akan: Tutuklanırsam Gider Paşa Gibi Yatarım

03.03.2013 12:47
Tarık Akan, 'Konuşmalarımdan dolayı tutuklanırsam paşa gibi gider yatarım' dedi.

Son dönemde yaptığı çıkışlarla gündemden düşmeyen Tarık Akan, yine tartışma yaratacak sözler söyledi. Eskişehir'de Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katılan Tarık Akan, aklına gelenleri söylemekten çekinmediğini belirtti.

''TUTUKLANIRSAM GİDER PAŞA GİBİ YATARIM''

Akan, "Ben bir politikacı değilim. Bir avantajım var o da sinemacı olmam. Sinemaya başladıktan bir süre sonra rengimi değiştirdim. Topluma mesaj veren, yararlı olduğunu düşündüğüm projelerle uğraştım. Dört yıldır çalışmıyorum. Şu anda dünya görüşümü daha fazla nasıl yayarım onun peşindeyim. Daha fazla Atatürkçü düşünür, özgür bir ülke olma yolundaki mücadelemiz bitmiyor. Ben düşüncelerimi korkmadan aklım olanları söylüyorum. Tutuklanırsam tutuklanırım. Gider paşa gibi yatarım" dedi.

"TÜRKİYE'DE SANATA ÖNEM VERİLMİYOR"

Akan, Türkiye'de sanata önem verilmediğini düşündüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti;

"Avrupa'daki tüm ülkeler sanat alanlarının tamamına ödenek ayırıyor. Ülkeler ilk önce kendi sanat alanlarını vatandaşların huzuruna sunuyor. Dışarıdan bir film almak yerine kendi oyunlarını gösteriyorlar. Böylece toplumun kültür anlayışını yukarı çekmeyi hedefliyorlar. Ülkemize baktığımızda sağ politikanın rengi değişti. Sanat alanları yok edilmeye çalışılıyor. Kars'a gittim. Sadece bir sinema var. Bu birçok şehirde aynıdır. Tiyatro deseniz yok denilecek kadar az. Eskişehir'e baktığınızda Anadolu şehirleri arasından sivrilip çıktı. Bunun asıl nedeni iki belediye başkanının sanata değer vermesidir."

Söyleşiye, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Bu haber toplam 8652 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri