Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tatlıses'i Vuran PKK Kampında Eğitim Aldı

21.03.2011 15:50
İbrahim Tatlıses'e yapılan suikastte soruşturma giderek derinleşiyor. Tatlıses'i vuran kişinin 3 ay PKK kampında kaldığı ortaya çıktı.

İbrahim Tatlıses'e yönelik suikast girişiminde önemli detaylara ulaşıldı. Tatlıses'e yönelik saldırıda gözaltına alınan zanlılardan N.Ş'nin PKK kamplarında 3 ay kaldıktan sonra 2010 yılının Kasım ayında Türkiye'ye giriş yaptığı ortaya çıktı. Polis titiz çalışmalar sonrası Tatlıses suikastinde PKK izlerine ulaşmıştı.

İbrahim Tatlıses'e yönelik saldırıyla ilgili gözaltına alınan Abdullah Uçmak'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi 'örgüt kurma ve öldürmeye teşebbüs'ten mahkemeye gönderildi.

Uçmak'a Tatlıses'in Nurol Plaza'dan çıkış saatini, televizyon programına katılan M.A.'nın telefonla bildirdiği öğrenildi. Saldırının gerçekleştiği yolun karşı tarafında bekleyen Uçmak'ın ise içeriden gelen 'Tatlıses çıkıyor' bilgisini araçtakilere ilettiği ortaya çıktı.

İki kez keşif yapmışlar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine şube müdürlüğü ekiplerince başlatılan çalışmalarda, saldırıyı gerçekleştiren kişilerin azmettirildiği belirlendi. Azmettirici olduğu bildirilen kişinin talimatları doğrultusunda zanlılara iki kez keşif yaptırıldığı, zanlıların birbirleriyle telefonla görüştüğü anlaşıldı.

İKİ YENİ CEP VE SİM KARTI

Azmettiren zanlının yakalanmamak için plan yaptığı, olayı gerçekleştiren zanlılarla bağlantısının tespit edilememesi için iki yeni cep telefonu ile sim kartı aldığı, olay günü bu telefonları kullandığı belirlendi. Zanlının, saldırıdan önce de olay yeri yakınlarında araçtan inerek diğer zanlıları buradan yönlendirdiği, İbrahim Tatlıses'in binadan ayrıldığını zanlıların birinden öğrendiği tespit edildi. Azmettiricinin bu bilgiyi saldırıyı gerçekleştirecek kişilere aktardığı, zanlıların uzun namlulu silahla ateş ederek İbrahim Tatlıses ve Buket Çakıcı'yı yaraladığı belirlendi. Zanlıların olayın ardından irtibat için kullandıkları cep telefonları ve sim kartları kırdığı tespit edildi.

Gelişmeleri gazetelerden takip etti

Abdullah Uçmak'ın evinde yapılan aramalarda Tatlıses'in vurulduğunu belirten çok sayıda gazete bulundu. Uçmak'ın olayın gazetelerde nasıl yer bulduğunu kendisiyle ilgili haberin olup olmadığını takip ettiği öğrenildi.

PKK'lı zanlı 8 yıl önce takipteydi

Tatlıses'e yönelik saldırıyla ilgili gözaltına alınan ve PKK kamplarında 3 ay kaldıktan sonra 2010 yılının Kasım ayında Türkiye'ye giriş yapan N.Ş.'nin 8 yıl önce polisin takibinde olduğu ortaya çıktı. O dönemde Bağcılar'da yaşadığı belirtilen N.Ş.'nin Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenci olduğu dönemde örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle teknik takibe alındığı öğrenildi. N.Ş.'nin bir süre sonra ortadan kaybolduğu ve Erbil'e gittiği ifade edildi.

Polis kamerası kayıttaydı

tatlisesesaldiri.jpg

Sanatçı İbrahim Tatlises'i hedef alan silahlı saldırıyla ilgili gozaltina alinan Abdullah Ucmak ve diger zanlılara yonelik Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri tarafından düzenlenen operasyonlar, saniye saniye kaydedildi. Tatlıses'in ağır yaralandığı saldırı sonrası teknik takibe aldığı zanlıların yerini tespit eden polis, belirlenen adreslere eşzamanlı operasyon yaptı. Operasyon yapılan adreslerden biri ise saldırının kilit isimi olan Abdullah Uçmak'ın Pendik'teki eviydi.

Yeni Şafak
 

Bu haber toplam 3228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri