Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tayland Uygur Türklerini Çin'e veriyor

26.12.2014 13:31
Tayland ve Çin yasadışı göçmenler ve terör konusunda anlaşmaya vardı ve geçtiğimiz Mart ayında yakalanan Uygur Türklerinden kimliği tespit edilenlerin Çin’e geri yollanacakları belirtildi.

Tayland'da yakalanan 300 Uygur Türk'ü kimlik tespiti için kampta tutuluyordu. İçlerinden bir kısmının kimlik tespit işlemleri tamamlandı ve Çin'in Müslüman bölgesi Sincan'dan geldikleri kanıtlandı. Tüm bilgileri tamamlanan kişilerin Çin'e geri verileceği açıklandı.

 

Tayland başbakanı Prayut Chan-ocha'nın Pekin'e yaptığı ziyaretin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamada bulundu. İki ülkenin koordineli bir şekilde "illegal göçmenler, uyuşturucu trafiği, terörizm ve uluslararası suçlar" konularında çalışma yürüteceklerini açıkladı.

3 MİLYAR DOLARLIK KREDİ TEKLİFİ

Çin başkanı Li Keqiang geçen hafta Tayland'a yaptığı ziyarette 3 milyar dolarlık kredi ve komşu ülkeleri olan Kamboçya, Vietnam ve Laos'a da alt yapılarını ve üretimlerini geliştirmeleri için yardım etmeyi teklif etmişti.

UYGUR TÜRKLERİNİN BAŞINA GELECEKLERİN FARKINDALAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Tayland Dışişleri Bakanı Tanasak Patimapragorn ile görüşmüş ve “Eğer o insanlar Çin’e geri gönderilirlerse, ölümle karşı karşıya gelebilirler” diyerek durumun önemini anlatmıştı.

Ayrıca sosyal medyada açılan @FreeTurkmens gibi hesaplar 300 Uygur Türkünün sesini dünyaya duyurmak için hareket geçmiş, insanlara Uygur Türklerinin Çin'e geri verilmelerinin ölümleri olacağını anlatmıştı.

Bu haber toplam 3430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri