Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'a suikastten serbest kaldılar

31.08.2012 15:29
Başbakan Erdoğan’a yönelik suikast hazırlığı içinde oldukları iddiasıyla yakalanan 2 DHKP-C’li hakkında 4,5 yılda hüküm verilmeyen sanıklar serbest.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24 yıldan 55 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan sanıkların avukatları, 16 Ağustos 2012’de müvekkillerinin 3’üncü Yargı Paketi kapsamında serbest bırakılması için başvurdu.

Talebi 19 Ağustos’ta değerlendiren mahkeme, Asuman Akça ve Hamit Dönmez’in serbest bırakılmasına karar verdi. Mahkeme, aynı davada örgüt üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan Erkan Sönmez, Cengiz Karakaş, Nadir Çınar ve Oktay Kelebek’i de tahliye etti. Erdoğan’a suikast planladıkları iddiasıyla da yargılanan diğer tutuklu sanıklar Özgür Barış Çelik, Deniz Şah ve Zeynel Kalanç’ın avukatları da mahkemeye müvekkilleriyle ilgili tahliye talebi dilekçesi verdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 15 Şubat 2008’de düzenlediği operasyonda örgütün silahlı kanadının sorumlusu olduğu ileri sürülen Asuman Akça ile birlikte Hamit Dönmez yakalanmıştı. Soruşturmayı genişleten polisler, 15 Mart 2008’de 2’nci operasyonu düzenlemiş ve bu kez Özgür Barış Çelik, Deniz Şah ve Zeynel Kalanç isimli şüphelileri gözaltına almıştı.

Bulunan belgeler arasında ayrıca Erdoğan’ın, Üsküdar, Emniyet Mahallesi, Gürgen Sokak’taki evinin krokileri ve bu krokiler üzerinden kaçış güzergâhını gösteren çeşitli belgeler bulunmuştu.

hürriyet

Bu haber toplam 4502 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri