Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tazminat Anlaşması Tamam

07.05.2013 11:55
İsrail'in Mavi Marmara katliamı için ödemeyi kabul ettiği tazminata ilişkin ikinci tur görüşmeler yapıldı. Kudüs'te yapılan 6.5 saatlik görüşmenin ardından Türk ve İsrail heyeti taslak anlaşma metni konusunda mutabakata vardı.

İsrail'in, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye'den özür dilemesinin ardından yürütülen tazminat görüşmelerinin ikincisi Kudüs'te yapıldı. Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmede Türk tarafını Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet temsil ederken, İsrail tarafını 22 Nisan'da Ankara'da gerçekleştirilen ilk toplantıya katılan Başbakan Binyamin Netanyahu'nun danışmanı Joseph Ciechanover ile Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror temsil etti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmeler sonunda iki tarafın da üzerinde mutabık kaldığı bir taslak anlaşma metni ortaya çıktı. Bununla birlikte, henüz açıklığa kavuşturulması gereken bazı hususların bulunduğu belirtildi.

Tarafların, gelecek günlerde bu hususları da açıklığa kavuşturmak suretiyle nihai bir mutabakata varmayı hedeflediği ifade edildi. 6,5 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan bir İsrailli yetkili ise 'Görüşmelerin çok olumlu ve yapıcı geçti. Belki de üçüncü bir görüşmeye gerek kalmayacağı yönündedir' dedi.

Yenişafak

Bu haber toplam 2918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri