Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Atatürk'ün Dersim nutku

29.11.2011 23:46
TBMM arşivlerinde yer alan notlara göre, Atatürk Meclis'te Dersim'i anlatmış.

Star Gazetesi'nin haberine göre: Dersim operasyonları sırasında katliam olduğu ve bundan Atatürk'ün de haberdar olduğu tartışmaları sürerken, TBMM arşivinde Atatürk'ün 1 Kasım 1937 tarihli mecliskonuşmasında 'Tunceli'yi ele aldığı görülüyor. Atatürk'ün rahatsızlığı nedeniyle onun adına Başbakan Celel Bayar tarafından yapılan 1 Kasım 1938 tarihli konuşmada da, yine Tunceli konusunun işlendiği görülüyor. Meclis'in internet sitesinde de ulaşılabilen konuşma notlarına göre, Atatürk şu ifadelerikullanıyor:

Uygarlığın önündeki engel

Mustafa Kemal Atatürk'ün TBMM 5. dönem 3. Yasama Yılı 1 Kasım 1937 tarihli açılış konuşmasından: "Kıvançla görmekteyiz ki, Cumhuriyet rejimi, yurdumuzda huzur ve sükunun en iyi biçimde yerleşmesini sağlamış bulunuyor. Vatandaşlar ve bu yurtta oturanlar, Cumhuriyet kanunlarının eşit şartları altında kendileri için hazırlanan özgür refah ve mutluluk imkanlarından en iyi bir biçimde yararlanmaktadırlar. Ulusumuzun layık olduğu yüksek uygarlık ve refah düzeyine ulaşmasının engellenmesinin düşünülmesine yer bırakılmadığım ve bırakılmayacağını huzurunuzda söylemekle mutluyum. Tunceli'nde yapılan uygulamaların sonuçları bu gerçeğin belirtileridir."

Tunceli'deki toplu haydutluk

Atatürk adına Celal Bayar tarafından yapılan, TBMM 1 Kasım 1938 tarihli 5. dönem 4. Yasama Yılı açılış konuşması: "Anayasamızın 36'ncı maddesi hükümlerine uyarak Cumhurbaşkanımız Atatürk'ten aldığım emir üzerine bu yıla ait nutuklarını okuyorum. Her şeyden önce size kıvançla arz edeyim ki ulus ve ülke geçen yılı tam bir huzur ve sükun içinde yükselme ve kalkınma çalışmaları ile geçirmiştir. Uzun yıllardan beri süregelen ve zaman zaman gergin bir şekil alan Tunceli'ndeki toplu haydutluk olayları belli bir program içindeki çalışmalar sonucu kısa bir sürede ortadan kaldırılmış, bölgede bu gibi olaylar bir daha tekrarlanmamak üzere tarihe aktarılmıştır.Cumhuriyetin getirdiği bütün iyiliklerden yurdun diğer evlatları gibi oradakiler de tam anlamı ile yararlanacaklardır."

Bu haber toplam 4468 defa okunmuştur
birak
can
dersimi birak.sivas,ta yananlari.niye akp,liler sorusturmuyor!!!!yakanlar onlardan oldugu icinmi. dersim kac yillik sivas kac yillik.hadi akp,muslumanligi!!madem demokrasi.hadi durmayin.musluman saniz egerrrrrrr.
30 Kasım 2011 Çarşamba 18:10
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
TARİH İŞTE BÖYLE BİR ŞEY
R. A
Bir olayın olduğu gündeki şartlar değişti mi her şey döner tersine. Kahramanlar! hainler! iş birlikciler! zaman içinde farklı anılmaya başlanırlar.
30 Kasım 2011 Çarşamba 13:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
HESAPLAŞMALI
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Dersim olayları tarihe mal olmuş olaylardır.Gerçekte o bölgede neler olmuş,neler yaşanmış tam manasıyla bilinmiyor.Arşivler tamamen açılmadan söylenecek her sözün yanlış ya da eksik olma ihtimali yüksektir.Esas mesele doğruyu ve hakikati ortaya çıkarmaktır.Birilerini suçlamak ya da aklamak üzerine geliştirilen bir düşünce ile tarihi bir olay değerlendirilemez. Türkiye Cumhuriyreti Devleti tarihi ile hesaplaşmalıdır.Bunda gocunacak,korkulacak,çekinecek,tereddüt edecek bir durum yoktur.Bu tarih bizim tarihimizdir, Sevabıyla günahıyla yaşanmıştır ve bitmiştir.
30 Kasım 2011 Çarşamba 07:03
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri