Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM Genel Kurulu'nda "Salih Fırat" Tartışması

31.10.2013 11:32
Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın CHP'den istifa edip AK Parti'ye geçişiyle ilgili tartışma yaşandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın Chp'den istifa edip Ak Parti'ye geçişiyle ilgili tartışma yaşandı.

CHP Malatya Milletvekili Veli AğbabaNevşehir Üniversitesi'nin adının NevşehirHacı Bektaş Veli Üniversitesi, Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesini öngeren kanun teklifinin birinci maddesi üzerinde söz aldı.

"SALİH FIRAT'IN KİRALIK OLDUĞU ANLAŞILDI"

Ağbaba, Ak Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın milletvekilliği seçimlerinden iki gün önce yaptığı konuşmada, "Salih Fırat satılık değildir" dediğini belirterek, "Satılık değil ama kiralık olduğu anlaşıldı bugün" dedi. Ağbaba'nın bu sözleri Genel Kurul'da tansiyonu yükseltti.

"AK PARTİ'DE BİZDE OLMAYAN NEYİ BULDUN"

Salih Fırat'ın "CHP'yi altı ayda tanıdım" dediğini aktaran Ağbaba, "Sen CHP'yi altı ayda tanıdıysan, sen bu partide 2007 yılında milletvekili adayı olduğun zaman, il başkanlığı yaptığın zaman tanımadın mı? Chp'yi mi AKP'yi mi yeni tanıdın? AKP'de bizde olmayan neyi buldun? Önemli bir insanın transfer olması, satılması değil, önemli olan grupların buna 'evet' demesi" dedi.

"İSPATLAMAYAN NAMERT ŞEREFSİZDİR"

Sataşmadan söz alan AK Parti'li Fırat, şunları kaydetti: "Aslında Chp'nin içinde değer verdiğim, saydığım arkadaşlarım oldu, hala da var ama her yerde olduğu gibi Chp'de de adam olamamış, adam olmayı öğrenmemiş insanlar var. Satılmadım, herhangi bir pazarlık yapmadım. Bunu ispatlamayan namert, şerefsizdir. BenChp'de siyaset yaptım. Chp'nin sosyal demokrat, özgürlükçü olacağını düşünerek yaptım. Tbmm'ye geldiğimde Chp'nin gerçek yüzünün o olmadığını gördüm. Tekrar söylüyorum, milliyetçilik, ırkçılık yapan bir partide bulunmam."

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da konuşmaların millete hakaret etmeden yapılması gerektiğini söyledi.Salih Fırat'ın da bütün Adıyamanlılar gibi mert, dürüst, kalender bir insan olduğunu belirten Aydın, "Sizin gibi vekilleri gördükten sonra bugün ne kadar doğru bir iş yaptığını söyledi" diye konuştu.

"SALİH FIRAT'I YEDİRMEYİZ"

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, şunları kaydetti: "Salih Fırat, Ak Parti'de doğruluk, dürüstlük, insanlık, arkadaşlık, mertlik, millete hizmet gördü. BizSalih Fırat'tan son derece memnunuz. Ak Parti olarak, Adıyaman olarak sonuna kadar arkasındayız. Size de Salih Fırat'ı yedirtmeyiz. Eğer Salih Fırat bir pazarlığa girmişse size de bu soruyu sorarım. Bunu iddia eden milletvekili:  senin değerin kaç paradır? Sen kendini pazarlık konusu yapmaya hazır mısın? Böyle bir şeyi burada dillendiriyorsan, ispat etmek zorundasın. İspat edemezsen müfterisin, namertsin."

İLK FIRTINA DA SATTILAR

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnceAhmet Aydın'a yönelik, "Salih Fırat'ın ne kadar dürüst, doğru olduğunu anlattınız ya, yarın seçimden önce Adıyamanbasınını tarayacağım, bakalım seçimden önce kendisine neler demişsin, onlara bir bakacağım" dedi. İnce, "22. Dönem'de bizden ayrılıp size gelenler, ilk fırtınada önce onlar sizi sattı ve burada ANAP grubu kuruldu" diye konuştu.

Veli Ağbaba, yeniden söz alarak, "Bizde yolsuzluk, iş takibi, adam kayırma, ihaleye yandaş olma yok. Bizde tek şey var adam olmak, ideallarin uğruna mücadele etmek var. Bizde oy alıp bir yere satmak yok" dedi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, tartışmanın uzaması üzerine, birleşime ara verdi.

"BAL GİBİ DE OYLARI ÇALDIN"

Tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

MUHARREM İNCE (Yalova) - Parti değiştirilebilir. Parti değiştirmek olabilir, siyaseten ayrı düşersiniz, değiştirirsiniz. Ama ne zaman biliyor musunuz? Dönemi tamamlarsınız, ayrılırsanız da bağımsız kalırsınız, dönemin sonunda gidersiniz bir başka partiden aday olabilirsiniz. Bunu çok doğru bulurum. Ama "Ben Adıyamanlıları düşündüm." Bunu geç, geç bunları, bunlara çocuk inanmaz. SenAdıyaman'ın çıkarlarını değil, kendi çıkarlarını düşünerek yaptın. Bal gibi de oyları çaldın. (Chp sıralarından alkışlar)

Bu haber toplam 2148 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri