Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümetten geri adım

24.12.2010 12:37
'Haberal maddesi' olarak yorumlanan düzenleme Torba Yasa tasarısından sürpriz şekilde çıkarıldı. Hakimlerin yanlış kararlarında davanın doğrudan devlete açılmasını öngören düzenlemeden muhalefetin direnmesi nedeni ile vazgeçildi.

Düzenleme, Ergenekon soruşturması kapsamında yargılanan Profesör Mehmet Haberal'ın 9 hakimi bin 500'er lira tazminata mahkum ettirmesinden sonra gündeme gelmişti.

AK Partili milletvekilleri hakimlerin kararları nedeni ile mağdur olanların tazminatının devletçe ödenmesini sağlayacak düzenlemeyi gündeme getirmiş, ancak Torba taslağı görüşmeleri bu nedenle kilitlenmişti.

İşte o kilit dün gece AK Parti'nin teklifi geri çekmesi ile açıldı.

CHP ve MHP, 'Haberal maddesi' olarak bilinen değişikliğe sert muhalefet yaptı.

BDP'li Hasip Kaplan da, "Hazine yardımı ve barajın düşürülmesi konularında AK Parti kapı aralamazsa, biz de 3 bin maddelik o tasarılar için 3 bin önerge veririz" dedi. Kaplan hükümete yeni yıla kadar  süre tanıdı.

Muhalefetin, ocak ayında görüşülecek Türk Ticaret, Borçlar ve Hukuk Muhakemeleri tasarılarındaki uzlaşmanın bozulacağını söylemesi üzerine AK Parti geri adım attı.

Teklifin taslağa eklenmesinden vazgeçildi. Bunun üzerine Torba taslağı görüşen alt komisyon dün gece çalışmasını tamamladı.

Taslak toplam 160 madde olarak plan Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak.

 

Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri