Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terörist ailesinden Meclis'te şok talep

05.01.2012 19:26
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon, bir oğlu güvenlik güçlerince öldürülen, bir oğlu dağda bulunan Mehmet Karakaya’yı dinledi

2009’da güvenlik güçlerince öldürülen oğlunun cenazesini isteyen Karakaya, "gerillaların da askerler gibi şehit olduğu"nu savunarak, "gerilla ailelerine" de şehit ailelerine ödendiği gibi tazminat ödenmesini istedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan 'Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesine Yönelik alt komisyon, 2009 yılında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen terör örgütü PKK üyesi Ahmet Şerif Karakaya'nın babası Mehmet Karakaya'yı dinledi.

Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, komisyonun amacının, gelecek kuşaklara barış içerisinde yaşanacak bir ülke bırakmak olduğunu söyledi. Ülkede, 30 yıldır büyük acılar yaşandığını ve herkesin bu acılardan payını aldığını belirten Bostancı, ''Bu çerçevede terörden doğrudan etkilenmiş her kesimden insanla bağlantı kurarak, yaşadıklarını anlamak ve kamuoyuna aktarmak istiyoruz.'' dedi.

Mehmet Karakaya da TBMM çatısı altında konuşma imkanı verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Karakaya, oğlunun öldürüldüğü haberini aldıktan sonra Siirt Eruh Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, cenazeyi istediklerini anlattı. Kendisine cenazenin verilmediğini ancak ceset görüntülerinin bulunduğu bir CD izletildiğini iddia eden Karakaya, görüntülerin bulunduğu CD'yi komisyon üyelerine dağıttı. Oğlunun cenazesini almak için Siirt Valiliği ve ildeki askeri garnizona da başvurduğunu belirten Karakaya, buradan da olumsuz yanıt aldığını söyledi. Cenazenin neden verilmediğini anlamadığını belirten Karakaya, ''Herkesin bir mezar taşı var. Bizim gidip başına bir Fatiha okuyacağımız bir mezarımız yok. Cenazemi vermeyenlerin yargı önüne çıkması gerekiyor.'' diye konuştu.

Oğlunun, terör örgütüne katılma süreci hakkında bilgi veren Karakaya, ''Artık herkes birbirini kucaklasın, barış olsun. Binlerce yıldır olduğu gibi etle tırnak gibi olalım. Eğer gerekiyorsa benim de canım feda olsun ama yeter ki artık barış olsun. Halklar birbirini kucaklasın. Benim oğlum bu yolda son olsun.'' ifadelerini kullandı.

2009’da güvenlik güçlerince öldürülen oğlunun cenazesini isteyen Karakaya, "gerillaların da askerler gibi şehit olduğu"nu savunarak, "gerilla ailelerine" de şehit ailelerine ödendiği gibi tazminat ödenmesini istedi.
 

Bu haber toplam 2610 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri