Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"O bez parçasının hesabını vereceksiniz"

05.01.2012 20:20
TBMM Genel Kurulunda, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile BDP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

Genel Kurulda, TOKİ'nin, kamuda eşit işe eşit ücret uygulamasını içeren 375 sayılı KHK kapsamından çıkarılmasını öngören kanun teklifi görüşülüyor.

 

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, devlet bakanlıkları kaldırıldığı için Başbakan Yardımcılarının şu an bakan olmadığını iddia etti. Kuşoğlu, ''Cumhurbaşkanlığının yazısında da durum böyle, görevlendirme yapılmış. Bu hukuki boşluk giderilmelidir. Yoksa ileride sıkıntı çıkabilir'' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, kürsüye gelerek Irak sınırında meydana gelen olayda hayatını kaybedenlerin ismini saydı. Ölenlerden 28 kişinin aynı aileden olduğunu belirten Kaplan, şunları söyledi:

''İçişleri Bakanı'na soruyorum; gerçi Abbas yolcu diyorlar ama bu aynı aileden 8 kişi gözaltına alınmış. 28 canı toprağa veren aynı aileden 8 kişiyi gözaltına alıyorsunuz. Ne yapmak istiyorsunuz?

Bu yaptığınız Türkiye'yi karpuz gibi iki bölmektir. Sadece Türk-Kürt olarak değil, laik-antilaik, Alevi-Sünni, zengin-fakir olarak bölüyorsunuz.

Bu çocukların isimlerini rüyanıza girene kadar burada okuyacağım. Bu kürsüde kabusunuz olacağım. Onların resimlerini getireceğim.''

-''sana sabrediyorum''-

Birinci maddenin üzerinde soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, şehitlerin ikinci yakınlarına da iş imkanı sağlanmasını ve gazilere yönelik iyileştirmeleri içeren çalışmaların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında yürütüldüğünü ve bu yasama dönemi bitmeden yasalaşabileceğini söyledi.

Kürsüye çıkıp öldürmekten, giderken vurmaktan, dururken tutuklamaktan, cümlelerini kurarken kandan, ölümden bahsetmeden duramayan; hayatı kan ve ölüm üzerine, düşüncesi kin, kan ve bölme üzerine inşa edilmiş milletvekillerinin bulunduğunu ifade eden Şahin, ''Bu ülke o kadar özgür ki bu özgürlüklerden yaralanarak kanı, kini, ölümü kendine şiar edinmiş, diline pelesenk edinmiş, söylemekten yorulmayan ve utanmayan, gerçekleri saptıran ne derse tersi olan...'' diye konuştu.

Bu sırada Kaplan'ın 35 kişinin ölümüyle ilgili laf atması üzerine Şahin, ''35 kişinin ölümü bizi üzmüştür. 35 kişi bizim canımızdır'' dedi.

Kaplan'ın laf atmaya devam etmesi üzerine Şahin, Kaplan'a yönelik, ''Sus oradan, sus. Ben seni dinledim. Sen de dinle. Sana sabrediyorum ben. Hesap vermesi gereken sensin, senin gibiler'' diye seslendi. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu Meclis sizi dinledi. Sizin iğrenç iftiralarınızı dinledi. İğrenç hareketlerinize tahammül ediyor bu millet bu devlet. Oradaki ölümü anlamak bölücü terör örgütünü iyi anlamak lazım. Oradaki ölümün bir adım ötesi bölücü terör örgütüdür, Kandil'dir. Kandil'de dili kanlı insanlar vardır. Kan vardır. Kandil'i bilmek, görmek lazım. Oradaki ölümü görmek için, o hayatını kaybeden insanlara kaçakçılık malını verenleri görmek lazım. Bölücü örgütü görmek lazım. Bölücü örgüt olmazsa bu memlekette ne kan olur ne ölüm olur.

Ben hesabı veriyorum. Çünkü, biz hesap üzerine kurulmuşuz. Benim mahkemem var. Senin ki gibi halk mahkemesi değil, uydurma mahkeme değil, insanlık dışı mahkeme değil. Benim mahkemem, savcım, müfettişim var. Şu anda çalışıyorlar. Bu kürsüye çıkıp ahlaksızca saldırmaktan başka özelliği olmayan birileri, bu özgürlüğü sonuna kadar kullanan birileri.

Cenazeleri istismar eden, ölüm üzerinden istismar yaparak, üzerine örttüğün o bez parçasının hesabını ver bakalım bana.''

Şahin'in sözlerinin ardından Kaplan, sataşma gerekçesiyle söz istedi. Tartışmaların devam etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam birleşime ara verdi.

Hasip Kaplan, Şahin'e tepki gösteren BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'i de kolundan tutarak Genel Kurulun dışına çıkardı.

 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, BDP'li milletvekillerine, ''(Karpuz gibi bölmek) diyorsunuz. Siz ne zannediyorsunuz bu toprakları? Bir karpuz gibi basit mi zannediyorsunuz? Siz millete, devlete hakaret ediyorsunuz, neyi karpuz gibi bölüyorsunuz?'' diye seslendi.

TBMM Genel Kurulunda, TOKİ ve TMSF'nin, kamuda eşit işe eşit ücret uygulamasını içeren 375 sayılı KHK kapsamından çıkarılmasını öngören kanun teklifi görüşülüyor.

Verdikleri bir önerge üzerinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, ''Şu verdiğimiz önergelerden bir tanesi kabul edilse, şu locadan kendimi atacağım'' dedi.

''Sadece iktidar partisinin söylediklerinin olduğu, muhalefetin söylediklerinin hayata geçmediği bir yerde demokrasi olmaz'' iddiasında bulunan Çam, geçirdiği ameliyattan sonra sağlığına kavuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üslubuna dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Çam, ''Başbakanın, yeni yılın ilk grup toplantısında, muhalefet partilerine kin ve nefret dolu sözlerle hitap etmesini asla kabul etmiyorum ve yadırgıyorum, o söylediği sözleri de kendisine iade ediyorum. CHP ile ilgili sözlerine son derece dikkat etmesi gerekiyor. CHP, dilekçe ile kurulmuş bir parti değildir. CHP'yi ağzına alırken besmele çekmesi gerekiyor'' dedi.

-''Bana saygınızın olmadığını biliyorum''-

İçişleri Bakanı Şahin de BDP'li milletvekillerinin sözleri ile ilgili olarak, ''Kendi konuşmalarını bir okuyabilseler, banttan dinleyebilseler, neler söylemişiz bu Mecliste'' dedi.

Şahin, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'ın laf atması üzerine, şöyle konuştu:

''Bana saygınızın olmadığını biliyorum ama başkanlığa saygı duyun. Benden çok rahatsız olduğunuzu biliyorum. 'Karpuz gibi bölmek' diyorsunuz. Karpuz gibi bölmeyi bir açıklasanız. Siz ne zannediyorsunuz bu toprakları? Bir karpuz gibi basit mi zannediyorsunuz? Siz millete, devlete hakaret ediyorsunuz, neyi karpuz gibi bölüyorsunuz?

Burada herşeyi anlatırsam... Yoktur gerçi utanma ve arlanma duygunuz ama bu Mecliste duramazsınız. Ben sizi tehdit etmem, sizden korkmuyorum ki sizi tehdit edeyim. Sizden korkmayan size niye tehdit etsin? Tehdit korkakların işidir, siz yapıyorsunuz onu. Siz Ortasu'da, Gülyazı'da, Diyarbakır'da, Şırnak'ta insanları tehdit ediyorsunuz, sizin işiniz tehdit etmek. Ben tehdit etmem. 'Kendim yaparım' derken, şahsıma yönelik bir şey yaparsanız... Bizim bakanlık elemanları ile size zarar vermem, kimseye vermediğimiz gibi; size de vermem herşeye rağmen. Biz sizi insan gibi görüyoruz. İnşallah bir gün doğru ve iyi insan olursunuz, onu temenni ediyoruz. Hala umudumuz var sizden.''

Hasip Kaplan da Bakan Şahin'in, ''iğrenç'', ''ahlaksız'' dediğini iddia ederek, ''(Tehdit mi ediyorsunuz?) diyen milletvekiline 'kendim hallederim'' diyor. Kan davası güdecek anlaşılan'' dedi.

Şahin'in sözlerini, kendisine bir liralık iadeli taahhütlü pulla iade ettiğini kaydeden Kaplan, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam'a da ''(iğrenç ve ahlaksız) kelimelerini uygun gördünüz, size de teessüf ediyorum'' dedi.

İdris Naim Şahin BDP'lilere bağırdı: Kesin sesinizi


 
Bu haber toplam 2792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri