Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM'yi hararetli bir gündem bekliyor

28.10.2012 11:34
TBMM, Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı tatilinin ardından salı günü mesaiye başlayacak.

Yeni haftada meclisi, hararetli ve de tartışmalı bir gündem bekliyor. İlk başlık, yerel seçim lerin öne alınması...

Erken seçim düzenlemesi ölü doğdu. Oylamadan referandum ihtimali çıktığı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül değişikliği meclise iade etti. Bunun üzerine AK Parti , rotasını MHP 'den CHP 'ye çevirdi. CHP'den "seçim zamanında yapılsın" açıklaması geldi.

DÜZENLEME RAFA KALDIRILABİLİR

MHP, 27 Ekim tarihinde ısrar ediyor. Fakat ekim seçeneği zora girdi. Hükümet, MHP'yi ikna edebilirse yerel seçimler, Kasım 2013'e alınabilir. MHP adım atmazsa AK Parti CHP ile tekrar uzlaşı arayabilir. Aksi takdirde yerel seçimlerin öne alınması rafa kaldırılacak.

BÜYÜKŞEHİR YASASI GENEL KURUL'DA

Komisyonda sert tartışmalarla kabul edilen büyükşehir belediyesi kanun tasarısı, Genel Kurul'u da gerecek. AK Parti, tasarının bir an önce yasalaşması için çabalıyor. CHP ve MHP ise yasalaşmaması için...

AK Parti tasarının 5 Kasım'da Genel Kurul'da görüşülmesini ve 1 hafta içinde süratle yasalaşmasını planlıyor. Hükümet bu amaçla meclisin hafta sonu, hatta gece yarısına kadar çalışmasını öngörüyor. Muhalefet ise yasanın çıkmaması için bütün kozlarını kullanacak.

DEĞİŞİKLİK MUHALEFETİN DESTEĞİNE BAĞLI

Ve 18 yaş tartışması... Hükümet seçilme yaşının 25'ten 18'e indirilmesi için attığı adımda muhalefetten destek göremedi. MHP, 18 yaşa tamamen karşı çıkarken; CHP'den 21 yaş önerisi geldi. Anayasa değişikliği teklifi, şimdi meclis başkanlığının önünde.

Bütün bu başlıklar meclisin ilk planda çözüme kavuşturması gereken konular. Genel Kurul'da iktidar ve muhalefet arasında hararetli tartışmalar da beraberinde gelecek. 

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri