Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hazır gıdalar kalp sağlığını tehdit ediyor

29.03.2011 10:15
Türkiye'de kalp hastalıklarının artış gösterdiğine dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları hazır gıdaları tercih etmemeleri konusunda uyardı.

Uzmanlar, kalp sağlığının korunması için aşırı tuz kullanımının ön üne geçilmesi, düzenli sağlık kontrolleri, şeker ve uyku düzeninin kontrol altına alınması gibi önleyici tedbirleri sıraladı.

Ülkemizde son yıllarda kalp hastalıklarının giderek artış göstermesi ile birlikte koruyucu sağlık önlemlerinin önemi de daha iyi anlaşılmaya başlandı. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy, kalp sağlığının korunması için önemli noktaları 6 ayrı başlıkta özetledi. Öncelikle hayata karşı iyimser olunması gerektiğinin altını çizen Ulusoy, "Yaşadığımız çağın hızlı bir tüketim anlayışı ve hızlı bir hayat sürmeyi gerektirmesi nedeni ile gü nümüz koşullarında ne olursa olsun sağlıklı kalabilmek için 'iyimser' olmak durumundayız. Bu kural, toplumumuzda pek çok kişiyi kapsamasa da genel olarak kalp sağlığı açıs ından ve günümüz yaşam tarzı da göz önüne alındığında çok geçerli bir kuraldır. Çünkü insan kişilikleri kardiyolojide A ve B tipi olarak ayrılmaktadır. A tipi kişiler; gergin, asabi, çabuk hareketlenen ve tepkileri orta-yüksek düzeyde olan kişilerdir. B tipi kişilik ise; daha sakin, olan ve bitenleri daha sabır, tolerans ve düşük tepki düzeyi ile karşılayan kişilerdir. Yapılan çalışmalar ve klasik kardiyoloji bilgileri bize A tipi kişilerde daha fazla koroner damar ve kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir." ifadelerini kullandı.

'AİLENİZLE VE ÇEVRENİZLE KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN'
Yalnız kalmanın ve sosyal ortamdan uzak bulunmanın kalp hastalıkları iç in önemli bir sıkıntı olduğunu vurgulayan Ulusoy, "Kalp hastalıkları yönünden diğer bir sıkıntılı durum ise; yalnız kalmak ve sosyal ortamdan uzak bulunmaktır. Yapılan çalışmalar; kişinin anksiyete ve depresyon düzeyi ile kalp krizi riski arasında istatistiksel bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Bu nedenle sosyal ortamlardan uzak kalmamak ve kalp hastası olunsa bile "Bu hastalık niye gelip beni buldu?' diye düşünmek yerine, bu hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmek önemlidir. Böylece ilk olarak beden ve ruh dengesi, ardından da kalp sağlığı korunmuş olur. Ruh sağlığı anlamında kendini iyi hissetmek, daha sağlıklı ve uzun süre genç kalmayı da beraberinde getirmektedir." diye konuştu.

'HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN'
Kalp sağlığı için hazır gıdalar yerine taze besinlerin tüketilmesinin faydalı olacağını belirten Ulusoy, "Hayat tarzımız sağlığınızı belirleyen temel faktörlerdendir. İlerleyen yıllar ile birlikte günlük olarak daha az kalori almayı ve daha fazla tüketmeyi hedeflemek gerekmektedir. Çünkü 35- 40 yaş üzerinde 'can boğazdan gelir' atasö zü klinik çalışmalar ışığında tersine bir durum göstermektedir. Hazır ve raf ömrü uzatılmış gıdalar yerine taze ve temiz besinlerin tüketilmesi hedeflenmelidir. Taze sebze ve meyveler, bakliyat grubu besinler, tahıllar ve hayvansal ürünlerden dengeli bir şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir. Her g ün en az 2,5 litre su içilmelidir. Az yağlı, özellikle hayvansal yağlardan ve margarin türü doymuş yağlardan uzak duracak şekilde besinler tüketilmesi kalp sağlığı açısından daha uygun olacaktır. Taze sebze ve meyve tüketimi artırılarak kalp sağlığı nın korunmasına katkıda bulunulmalıdır." ifadelerini kullandı.

'SAĞLIK KONTROLLERİ DÜZENLİ YAPILMALI'
Sağlık kontrollerinin düzenli yapılması gerektiğini dile getiren Ulusoy önerilerini şöyle sıraladı: Günümüz tıbbı bizlere hastalıklardan korunma ve erken teşhis konusunda yeni teknolojik gelişmeler ışığında birçok erken teşhis fırsatı vermektedir. Hastalıklara hücresel, hatta genetik düzeyde tanı konabilmektedir. Ancak ne yaparsak yapalım, bazı hastalıklar ailevi genetik şifremizde saklı bulunan yazılıma bağlı olarak bizi bulabilmektedir. Ancak sağlığımızı koruma ve sağlık risklerini takip etme konusunda hassas davrananlara, bu tü r kötü piyangolar daha seyrek vurmaktadır. Her insan ne yazık ki; beden ve ruh sağlık durumunu tam olarak değerlendirememektedir. Genellikle vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ettiğimizde ve sağl ığımızı kaybettiğimizde, neyi yitirdiğimizi, sağlığımızın önemini, ciddiyetini düşünmeye, konuşmaya başlarız. Bu nedenle 35 yaş üzerine çıkan bireylerde dü zenli sağlık kontrolü yaptırmanın önemi çok büyüktür.

ŞEKERİNİZİ VE UYKU DÜZENİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN
Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı ve uyku bozukluğu ile ilgili olan sorunların üzerine eğilerek gerekli tedavilerin uygulanması kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalar, günümüzde şeker hastalarını damarları hasta insanlar olarak kabul edip, buna göre takip ve tedavi açısından yakla şmak gerektiğini göstermektedir. Kan basıncı yüksekliği de çok yaygın olup, toplumsal bir sağlık problemidir, genellikle hastaları sakat bırakarak üretimi düşürüp sağlık maliyetlerini artırmaktadır. Uyku bozuklukları ve özellikle uykuda solunum durması problemlerinin ise (Uyku-apne sendromu) koroner damar hastalığı, kalp yetmezliği ve ani kalp ölümlerinden sorumlu olabileceğini akılda tutmak gerekir.

KAN DEĞERLERİNİZE DİKKAT EDİN
Kalp sağlığınızın korunmasında kan şekeri, iyi- kötü kolesterol ve kan basıncı gibi değerlerin belirli seviyelerde tutulmasının büyük önemi vardır. Gerekli ölçümlerin düzenli olarak yapılması ve sağlıklı insanlar için belirtilen aşağıdaki değerlere dikkat edilmesi kalp sağlığının korunması açısından gereklidir.

Kaynak:
Bu haber toplam 1730 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri