Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Çelebi'nin notlarında Hizbüttahrir

28.01.2011 09:26
İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı kendisinin Hizbüttahrir'le irtibatlı gösterilmek için polisin komplo kurduğunu savunuyordu
Ancak el yazısıyla aldığı notlar, kendisini yalanlıyor.Ergenekonsanıklarından Neriman Aydın'da ele geçirilen notlarda Çelebi, Hizbüttahrir üyelerinin yaptıkları her şeyi tek tek rapor ediyor. Bugün örgütle irtibatını inkar eden ve polisi suçlayan Teğmen, savcılık ifadesinde ise istihbaratçı olmamasına rağmen, 'devlete yardımcı olmak için' sızdığını itiraf ediyor. Çelebi'nin adı Ergenekon davası sanıkları Kemal Aydın ve Durmuş Ali Özoğlu'nun telefon konuşmasında da geçiyor. Kemal Aydın, Çelebi'den bahsederken, "Hizbüttahrir'in belgelerini falanı filanı topladı valla... O bizim çiroz... Geleceğin genelkurmayı." ifadelerini kullanıyor.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin telefon kaydıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Teğmen Çelebi ve avukatları, 'polisin komplosu' sonucu Hizbüttahrir örgütüyle bağlantısının kurulduğunu savunuyor. Hizbüttahrirterörörgütü üyelerinin telefon kayıtlarının kasıtlı olarak kendi telefonuna kopyalandığını, bu nedenle suçlandığını iddia ediyor. Ancak gerçek hiç de Teğmen Çelebi ve avukatlarının anlattığı gibi değil.

Öncelikle Teğmen Çelebi, telefon kayıtlarındaki isimler sebebiyle suçlanmıyor. Söz konusu kayıtlar delil olarak bile görülmüyor. Aksine Çelebi'nin, Hizbüttahrir üyeleriyle bire bir görüşmeler yaptığı tespit ediliyor. Çelebi'nin kendisi de savcılık ifadesinde görüşmeleri doğruluyor. İstihbaratçı olduğunu ve 'devlete yardımcı olmak için' Hizbüttahrir üyelerinden Süleyman Solmaz ve Kurtça Bektaş ile görüştüğünü anlatıyor.

Ancak ilginçtir; aldığı bilgileri askerî makamlara değil, Ergenekon sanıklarından Kemal Aydın ve Neriman Aydın kardeşlere götürüyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var: Teğmen Çelebi, istihbarat birimlerinde değil, Kara Havacılık Komutanlığı'nda görevli. Asli vazifesi istihbarat değil. Şüpheli Neriman Aydın'ın evinde bulunan Çelebi'nin el notlarında da Hizbüttahrir üyeleriyle detaylı görüşme içerikleri yer alıyor. İşte o notlardan bazıları: "Her hafta toplantı yapılıyor. Ayda bir büyük toplantı. Aşama aşama hazırlık. CD'leri kalabalık ortamda izleyin. Telefonda kayıtları sayı olarak yapıyorlar. 11 numara, 7 numara gibi. "

Teğmen Mehmet Ali Çelebi'yle bağlantılı olan Hizbüttahrir üyesi Süleyman Solmaz'a not kağıdının kime ait olduğu soruluyor. Solmaz, notta geçen bilgileri Mehmet Ali Çelebi'ye verdiğini anlatıyor. Ayrıca, Ergenekon sanıklarından Kemal Aydın ve Durmuş Ali Özoğlu'nun yaptıkları görüşme de Mehmet Ali Çelebi'nin Hizbut Tahrir'le irtibatını gözler önüne seriyor. Kemal Aydın, "Benim Özel Kuvvetlerim, Hizbüttahrir'in belgelerini falanı filanı topladı valla..." diyor. Durmuş Ali Özoğlu'nun "Mehmet Ali mi becerdi bu işi?" demesi üzerine Kemal Aydın, "He Mehmet Ali, abi ben sana söyleyeyim o çocuk valla geleceğin genelkurmayı." ifadelerini kullanıyor.


ZAMAN

 

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri