Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tekin her davada iki ayağı üstüne düştü

13.11.2011 08:11
CHP’li Tekin’in ‘sahtecilik’ten aldığı 2.6 yıl hapis cezası da Yargıtay arşivinde ‘yok’ oldu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’i cezaevine gönderip siyasi hayatını bitirebilecek yargı sürecinde sürekli aksilikler yaşandı. Aksiliklerin tamamı Tekin’in lehine olurken, kendisine Meclis yolu da böylece açıldı. Tekin, hakkındaki çok sayıda sahtecilik ve yüz kızartıcı suç dosyası davaları yıllar sürüp sonuçlanmadı. Milletvekili olunca dokunulmazlık zırhına bürünen Tekin, böylece hakkındaki davalardan sıyrıldı.
 
‘Sahtecilik’ kararı 3 yılda çıktı
 
CHP’li Gürsel Tekin hakkında, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde, Kadıköy Belediyesi Encümeni’nce yıkım kararı alınan Suadiye Movieplex sinema salonunu yıkmadığı, söz konusu yere geçersiz ruhsat vererek evrakta sahtecilik yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Tekin’in davası 3 yıl sürdü. Tekin 24 Aralık 2009 tarihinde “sahtecilik” suçundan 2 yıl 6 ay hapis ile cezalandırıldı. Tekin, söz konusu cezayı Yargıtay’a temyize götürdü.
 
Başsavcılık dosyayı 478 gün bekletti
 
Yargıtay Başsavcılığı’na giden dosyadan esrarengiz bir şekilde belge kayboldu. Bunun üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi dosyayı, eksik belgenin tamamlanması için Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Tekin’in dosyasının tamamlanarak, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne gelmesi tam 478 gün sürdü. Dosya 23 Mart 2011 tarihinde daireye ulaşabildi. Dosyanın bekletildiğinin ortaya çıkması üzerine yeni bir yargı süreci başlatıldı.
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Aydın Çayan ve Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyelerinin “görevi kötüye kullanmak” suçundan yargılanması için Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yapıldı. Dilekçede, “Organize bir şekilde görevi kötüye kullanma suçlarının alenen işlendiğinin” ortada olduğu belirtilerek cezalandırılmaları istendi.
 
11. Ceza Dairesi’nden ‘özel’ uygulama
 
2011/4270 sayılı numara ile kayıtlara giren Gürsel Tekin’in dosyası, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde ayraca bekletildi. Ergenekon sanığı İlhan Cihaner için aynı daire fotokopi üzerinden jet tahliye kararı vermişti. Oysa aynı Daire, Başbakan Erdoğan ve eski Başbakan Necmettin Erbakan için özel kurye ile dosyaları getirterek her iki ismin milletvekili adaylıklarını iptal etmişti.
 
Yargıtay’da dosyadan belge çalındı
 
Dava dosyasının Yargıtay sürecinde başka skandallar da yaşandı. Tekin’in mahkumiyetine neden olan bazı önemli belgelerin dosyanın içinden kaybolduğu ortaya çıktı. Savcılık yaptığı soruşturmada dosya Yargıtay’a gelip arşive konulduktan sonra içinden belgelerin çalındığını belirledi ancak Yargıtay arşivlerinde güvenlik kamerası olmadığı için çalanların kimliğine henüz ulaşılamadı.
 
Karar onaylansa vekil olamayacaktı
 
Yargıtay’ın kararı 12 Haziran seçimleri öncesinde onasaydı Gürsel Tekin milletvekili adayı olamayacak ve vekil olamayacağı için cezaevine girecekti. Ancak karar çıkmadığı için Tekin milletvekili seçildi. Karar henüz onanmadı. Ancak karar onansa bile Tekin milletvekili dokunulmazlık zırhına büründüğü için cezaevine girmeyecek.
 
Soruşturma başlayınca dernek defterleri uçtu
 
İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş Belediyelerinin ihalelerine giren bir işadamı, Tekin’in başkanlığını yaptığı Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği hakkında Ağustos 2010’da İstanbul Valiliği Dernekler Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdi. Dilekçede, “Özellikle Kadıköy ve Beşiktaş Belediyelerinden imar ruhsatı alanlardan zorla derneklere bağış yaptırılmaktadır” denirken, “Bu belediye başkanları bizlere Cumhuriyet mitinglerine otobüs kiralatmış ve yanımızda çalışanları da bu mitinglere göndermemiz için baskı uygulamışlardır” ifadeleri dikkat çekti.
 
Müfettiş gidince ‘çalındı’ dendi
 
Bunun üzerine görevlendiren 3 müfettiş usulsüzlükler belirledi ve 2 Mart 2011 tarihli raporda, Tekin’in başkanı olduğu derneğe ait 2008-2009 yılı İşletme ve Karar Defterlerinin çalındığı bilgisine yer verildi. 2009’dan sonra tutulan kayıtların ise ‘tasdiksiz’ olduğu kaydedilen raporda, Tekin hakkında 500 TL idari para cezası verilmesi ve Şişli Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması istendi. Ancak Tekin hakkındaki bu suçlamalardan bir sonuç çıkmadı.
 
STAR
 
Bu haber toplam 2016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri