Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tekin'in rahatsız olduğu lobi!

07.12.2013 14:54
İstanbul ve Ankara adaylarını hala açıklamayan CHP’de sular durulmuyor. İstanbul için aday adayı olan Tekin’in ‘lobi’ rahatsızlığı ise örgütte gündeme oturdu.

Sabah Yazarı Mahmut Övür, CHP’de kaynayan kazanıkaleme aldı. İşte o yazı::

Gürsel Tekin'in "lobi" rahatsızlığı

AK Parti, İstanbul ve Ankara gibi iki büyük kentin başkanadayını açıkladı ama hâlâ ana muhalefet partisi CHPbeklemede. Üstüne üstlük parti içinde de sular durulmuş değil.

İstanbul'un aday adaylarından genel başkan yardımcısıGürsel Tekin sürekli rahatsızlığını dile getiriyor. Hem de sertbir dille. Satır aralarında söyledikleri de öyle yenilir yutulur cinsten değil.

Siyasi nezaket kurallarının CHP'de işlemediği çok açık. İstanbul Büyükşehir için deneyimli 4 aday adayı var: CelalDoğanSemih AyyıldızCan Ataklı ve Gürsel Tekin.

Bu isimlerin hiçbiri ne CHP genel merkezinin, ne de CHP İstanbul İl'in gündeminde. Belki bu eleştirilere genelmerkezin ve İstanbul İl'in bir cevabı olabilir ama Tekin'in satır aralarında dile getirdiği şu tespitlere ne diyecekleri de doğrusu merak konusu: "Adaylık konusunda en küçük nezaket koşullarının işlememesi beni incitti. Kriterler değil, belli lobilerin çabalarıyla şu şöyledir, bu böyledir denilirse örgüt de incinmiş olur."

Bu çok açık biçimde Sarıgül'ün adaylığına yöneltilmiş içeriden en sert eleştiri. Tabii aynı zamanda Tekin'i de bağlayan bir eleştiri. Çünkü hem bu tespiti yapacak, hem de Sarıgül aday yapıldığında "Gider elini kaldırırım" diyeceksiniz. Ozaman bu lobilere karşı duruşunuz ve Sarıgül'e desteğiniz ne kadar samimi olacak?

Bu çelişkiye rağmen Gürsel Tekin'in duruşu, rahatsızlığını açık açık dile getirişi siyaset kulislerinde farklı yorumlanıyor. O yorum bazı çevrelerde karşılık da buluyor: "Tekin, CHP için daha uygun."

CHP yönetimi bu gerçekle ilgili mi bilemem ama sokakta, siyaset kulislerinde bu algı giderek yükseliyor. Tekin, daha sahici ve yerel yönetimler konusunda söyleyecek sözü olan bir siyasetçi olarak görülüyor.

Bu da, algı yaratmakta mahir olmakla siyaset üretmek arasında CHP'nin neyi tercih ettiğini ve neden her seçimdebaşarısız olduğunu gösteriyor.

HABER10

Eğer, CHP işi uzatır ve İstanbul adayları arasında bir senkron oluşturamazsa, bırakın seçim kazanmayı mevcut oyunubile almakta zorlanabilir.

Bu haber toplam 1538 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri