Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teknik Öğretmenlerin Büyük Dramı

09.09.2012 23:39
Teknik Eğitim Fakülteleri, Endüstriyel teknik okullara Teknik Öğretmen yetiştiren ve ülke sanayisine kalifiye eleman yetiştirilmesinde büyük katkılar sunan fakültelerimizdendi.

Teknik Eğitim Fakülteleri, Endüstriyel teknik okullara Teknik Öğretmen yetiştiren ve ülke sanayisine kalifiye eleman yetiştirilmesinde büyük katkılar sunan fakültelerimizdendi.  Fakat Türkiye’deki Teknik Eğitim Fakültelerinin dünyada örneği yok ve yurt dışında akredite edilemiyor, yani dünyada denkliği olmayan tek fakülte Teknik Eğitim Fakülteleri.

Yakın zamanda Teknik Eğitim Fakülteleri kapatılarak yerlerine Teknoloji Mühendisliği Fakülteleri kuruldu. Geç kalınmış olmasına rağmen önemli bir adım olarak nitelenebilir. Çünkü Türkiye dışında endüstrisi gelişmiş ülkelerde Teknik Öğretmenlik, uygulama mühendisliği denilebilecek “Teknoloji mühendisliği” ile eş tutulmakta ve “mühendis” unvanı ile mesleki okullarda eğitim vermektedirler. Teknoloji Fakültelerinin açılmasıyla artık Türkiye’de de Teknik Öğretmen olabilmenin yolu mühendis olmaktan geçiyor. Önce mühendis olunacak sonra eğitim formasyonu ve işletme tecrübesi daha sonra teknik öğretmenlik.

29.04.1992 tarihli 3795 sayılı yasaile Türkiye’de Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına “Teknik Öğretmen” unvanı veriliyor. Fakat bu unvanın yurt dışında bir karşılığı olmadığı gibi endüstrideki “teknisyen-tekniker-yüksek tekniker-mühendis” hiyerarşisi içerisinde de yeri yok. Teknisyen, tekniker, yüksek tekniker ve bazı üniversitelerde mühendis yetiştiren Teknik Öğretmen’in statü sorunu sebebiyle özel sektörde ve kamuda Teknisyen dahi kabul edilmediği gerçeği ile karşı karşıyayız.

Yazının devamı için tıklayınız…

Kaynak:
Bu haber toplam 9546 defa okunmuştur
Teknik Öğretmen
Teknik Öğretmen
Teknik öğretmen ünvanının dünyada denkliği olmadığını söylüyorlar. Bu büyük bir yalandır. Amerika ve Kanada'da lise düzeyindeki meslek okullarına öğretmen yetiştiren teknik eğitim fakülteleri var. Mühendislik eğitimi aldırıp sonradan formasyon vererek meslek eğitimi verdiremezsiniz. Bunun en büyük örneği teknik eğitim fakültelerin deki teknik öğretmen menşeeli olmayan, mühendis olan öğretim elmanlarının kalitesinin düşüklüğü delildir. Teknoloji fakültelerinin mühendislik fakültelerinden ismi dışında hiçbir farkı yok. TEF'lerin kapatılma sebebi tamamıyla siyasi ve ideolojiktir. Tüketim toplumu olan Türkiye'de kimse çocuğunu meslek lisesine göndermek istemiyor. Çünkü sanayide üretim olmadığından istihdam yok. Düz lise mezunlarının çoğu hizmet sektöründe çalışıyor.
10 Ocak 2013 Perşembe 14:36
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
teknik öğretmenler
aydın
sene 2012 tüm teknik eğitime yaklaşık 28 branşa ayrılan kadro 634 13 yıldır toplam teknik eğitime ayrılan kadro yaklasık 1200 teknik öğretmenlere adalet nerede
10 Eylül 2012 Pazartesi 18:39
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri