Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnternetteki ses kaydı ortam dinlemesi

03.04.2011 12:17
TİB Başkanı Fethi Şimşek, son yıllarda internet sitelerinde yayımlanan telefon ses kayıtlarıyla ilgili yaptıkları teknik incelemelerde kayıtların ortam dinlemesi olduğunu açıkladı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek, son yıllarda internet sitelerinde yayımlanan telefon ses kayıtlarıyla ilgili yaptıkları teknik incelemelerde, ''kayıtların tamamının ortam dinlemesi'' olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Yasadı dışı ortam dinlemelerini ''Hukuka aykırı, hasmını zor durumda bırakmak, toplum nezdinde küçük düşürmek, şantaj veya menfaat sağlamak, kendisine veya mensubu bulunduğu siyasi bir kuruluşa yarar sağlamak amacıyla kişi veya kişilerin haberi olmaksızın kamuya açık ya da kapalı ortamlardaki konuşmalar veya görüşmelerin manyetik bir ortama taşınması işlemleri'' olarak tanımladıklarını açıklayan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ülkemizde gerek ticari alanda, gerekse siyasi alanda insanlar birbirinin rakibi ya da hasmı olabilir veya çeşitli ticari faaliyetlerde elbette ki rekabet çok yüksek boyutlara gelebilir. Bu durumlarda insanlar, belki bir avantaj sağlarım, belki öne geçerim ümidiyle bu tür kayıt cihazlarına yöneliyor. Bunlar içinde en basit olanı ses kayıt ve kamera özelliklerine sahip cep telefonlarıdır. Artık teknolojinin geldiği nokta itibarıyla kalem ya da düğme şeklinde ses ve görüntü kaydeden cihazlar yaygınlaşmış vaziyette. Bunların ticaretini de önlemek mümkün değil. Bu risk, sadece Türkiye için değil tüm dünya ülkelerinde de önemli bir sorundur.''

Bu tür yasa dışı yöntemlere karşı cezaların artırımına yönelik bir kanunun TBMM'nin gündeminde olduğunu ve önümüzdeki günlerde Meclisten geçebileceğini belirten Şimşek, ''Umarım bu cezalar caydırıcı olur ve bundan sonra 'acaba bugün kimin sesi internete düşecek' diye bir beklenti içinde olmaz kimse'' dedi.

AA

Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri