Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Temel Kotil Avrupa'nın patronu oldu!

17.11.2012 02:27
THY Genel Müdürü Temel Kotil, Avrupa Havayolları Birliği'nin yönetim kurulu başkanlığına getirildi.
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Avrupa Havayolları Birliği'nin (AEA) 2014 ve 2015 yılları için yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Kotil, aralarında Lufthansa, Air France ve British Airways gibi Avrupa'nın dev havayolu şirketlerinin de bulunduğu 33 üyeli Birlik'te gelecek yıl yönetim kurulu başkan vekilliği, 2014 ve 2015'te ise yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütecek.
 
Avrupa Havayolları Birliği'nin yıllık toplantısında oy birliğiyle bu göreve getirilen Kotil, yaptığı açıklamada, "Avrupalı büyük havayollarının üye olduğu böyle bir kuruluşun yönetim kurulu başkanlığına gelmek Türkiye'yi daha iyi temsil etmek ve kendi politikalarımızı anlatmamız açısından çok önemli. Türkiye havayoluyla AB'ye girdi. Genel Kurul'da alınan bu kararla Türkiye havayolu üzerinden AB'ye girmiş oldu" dedi.
 
Yeni görevi kapsamında vizelerin kaldırılması, havayollarının üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi ve yeni havaalanlarıyla altyapının iyileştirilmesi gibi Türkiye'ye havacılıkta başarı getiren uygulamaları Avrupa'ya taşımayı hedeflediğini söyleyen Kotil, şunları kaydetti:
 
"Türkiye'nin ve THY'nin bu sektördeki başarısını Avrupa'daki havayollarında göremiyoruz. Dolayısıyla burada Türkiye'yi örnek göstereceğiz. 'Türkiye ve Rusya vizeleri kaldırdı, siz neden kaldırmıyorsunuz' diye soracağız.
 
Temel Kotil, "Avrupa şunu bilmek zorunda; havacılıkla ilgili Türkiye'nin yaptığı gibi tedbirler almazsa çok yakın bir tarihte bu sektörde liderlik pozisyonunu kaybedecek" uyarısında bulundu.
 
AB'nin 12 Kasım'da havayolu şirketlerine getirdiği emisyon vergisini askıya almasını olumlu karşılayan Kotil, dünyadaki karbondioksit emisyonunda havacılık sektörünün payının sadece yüzde 2 olduğuna dikkat çekti.
 
"AVRUPA'DA 3'ÜNCÜ BÜYÜK OLDUK"
 
THY Genel Müdürü Kotil, Avrupa havayolları arasında yolcu sayısında bu yılın geride kalan döneminde British Airways'i de geçerek Lufthansa ve Air France'ın ardından 3'üncü sıraya çıktıklarını söyledi.
 
Polonya'nın bayrak taşıyıcısı konumundaki LOT gibi Avrupalı şirketleri satın almak için yürüttükleri görüşmelerden AB yasalarından kaynaklanan engeller nedeniyle sonuç alamadıklarını belirten Kotil, son dönemde gündemde olan Lufthansa'yla sürdürdükleri görüşmelerin oldukça yeni olduğunu ve bu aşamada resmi bir açıklama yapmayı doğru bulmadığını ifade etti.
 
Kotil, Lufthansa CEO'su Christoph Franz'la AEA Genel Kurulu'nda da görüştüklerini bildirdi.
 
Dünyada sivil havacılığın merkezinin Asyalı ve Ortadoğulu şirketlerin güçlenmesiyle "Atlantik'ten İstanbul'a kadar kaydığını" belirten Kotil, Lufthansa'yla girdikleri diyalogda sektördeki bu trendin de önemli rol oynadığını söyledi. 
Bu haber toplam 3454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri