Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tepki Gösteren Akademisyene Linç Girişimi

19.06.2013 15:15
İnternet sitesinden Gezi eylemcilerine verdiği desteği sürdüren Hürriyet, bugün de, provokatörlere tepkisini ortaya koyan bir akademisyeni hedefe oturttu.

Twitter hesabında kişisel düşüncesini paylaşarak Yahudi, Ermeni ve Rumsanız Gezi eylemlerinde aktif rol almanızı anlayışla karşılıyorum. Lütfen soyunuzu araştırın” diye yazan YTÜ Sanat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Atan, Hürriyet’in hedefinde.  

İnternet sitesinden Prof. Atan’ın kişisel yorumunu eleştirel bir üslupla  gündeme getiren Hürriyet, ardından da “O profesör’den açıklama” haberi yaptı.

Hürriyet haberinde, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde yuvalanmış çapulculara hedef gösterdiği Prof. Atan’a tepki yağdığını savundu.

“Bir uyarıydı, tahrik değil, tamir amaçlıydı”  

Prof. Dr. Ahmet Atan, Hürriyet’e yaptığı açıklamada yorumlarının tahrik değil tamir amaçlı olduğunu belirterek, “Ben twitterda yapılmış bir yorumu retweetlemedim ama kopyalayarak afişle birlikte yeniden paylaştım. Bunu, 1908 yılında yapılmış bir hatanın aynı şekilde ülkemizi karıştıracağına dair bir uyarı olarak yazdım. Birtakım farklı amaçlarla, Gezi Parkı’na ağaç dikme olayını bahane ederek ülkemizin karıştırılmasına, ülkesini seven insanların izin vermemesi gerektiği konusunda uyarıydı” dedi.

Atan, hiç kimseyi hedef göstermediğini belirterek, Gezi Parkı ile ilgili olayların tek merkezden yönetildiğini söyledi. Atan şöyle devam etti:

“Malum odaklar sanki tek merkezden yönetiliyormuş gibi bu yorumu aldı değerlendirdi ve kullanmaya başlıyor. Gezi Parkı eylemlerinin twitter ekseninde yeni bir Taksim meydanı oluşturarak, sanal ve sosyal medyada bir saldırı olarak kullanıldığını düşünüyorum. Ben zaten yapılmış bir yorumu yeniden ele almak suretiyle kullandım, ben tarihçi değilim ama tarihçilerin yaptığı bir yorumu, bir Türk insanı olarak kendi hedef kitleme yeniden paylaştım. Bu yorumu daha önce tarihçiler paylaşmıştı, araştırılırsa görülecektir. Burada, ‘1908’de böyle bir tarihi olay yaşanmış, buna benzer karanlık odaklar böyle bir eylem yaptı, bu oyunlara gelmeyin’ demek istedim. Ben orada hiç kimseyi hedef göstermiyorum. Bu yorumdan sonra benim Twitter’daki takipçi sayım bir günde 300 kişi arttı. Bu da olayların tamamen tek merkezden yönetildiğinin en büyük göstergesi ki, bir gazete de bunu Trend Topic yapmaya çalışıyor şu anda.”

hrriyet1.jpg

Habervaktim.com

Bu haber toplam 3032 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri