Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör örgütü DHKP-C İzmir'i hedef almış!

02.08.2013 01:22
Terör örgütü DHKP-C İzmir'i hedef almış...
  • Yunanistan 'dan DHKP-C 'li teröristlere ilişkin operasyona dair ilk resmi açıklama.
  • Yapılan operasyonda çok sayıda mühimmat ele geçirildi.
  • Ele geçirilen harita ve fotoğraflarda İzmir ve Türkiye sahillerinin işaretlendiği açıklandı.
 
Yunanistan Emniyet Genel Müdürlüğü, Yunan Sahil Güvenlik Ekipleri’nin kontrolleri sonucu Sakız Adası açıklarında seyreden botta ele geçirilen DHKP-C üyesi kişiler ile silah ve patlayıcılara dair ilk resmi açıklamayı yaptı. Yunanistan'da DHKP-C'ye ağır bir darbe indiren Yunan polisi,botta yakalanan ağır silah ve mühimmat ile evlerde ele geçirilen malzemelere ilişkin fotoğrafları basın ile paylaştı. Ele geçirilen harita ve fotoğraflarda İzmir ve Türkiye sahillerinin işaretlendiği açıklandı. 
 
Yunanistan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü, Sakız ve Atina’da yaşları33, 55 ve 54 olan üç Türk ile yaşları 22, 50 ve 51 olan üç Yunan vatandaşı toplam 6 kişinin tutuklandığını açıkladı. Şimdiye kadar 11’i Atina’da 3’ü Selanik ve 3’ü de Sakız’da olmak üzere toplam 17 Türk vatandaşının inceleme için gözaltına alındığını söyleyen Sözcü, toplam 10 ev ve büroda savcı nezaretinde arama yapıldığını kaydetti. 
 
Botta ele geçirilen 55 yaşındaki DHKP-C üyesi Hasan Biber’in Türk INTERPOL’ü tarafından arandığını belirten Sözcü, Biber’in sahte nüfus cüzdanı ile Yunanistan’dan siyasi iltica başvurusunda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini açıkladı. Aynı botta yer alan 33 yaşındaki ikinci Türk vatandaşının da siyasi iltica başvurusunda bulunduğu ancak mülakat randevusuna gelmediği için talebinin reddedildiğini açıklandı. 
 
Bu olaylı ilişkili Sakız Adası’nda 50 ve 54 yaşlarında 2 Türkvatandaşının daha tutuklandığını kaydedildi. 
 
Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü, Sakız Adası’ndaki 6 tutuklunun patlayıcı imal etme, bulundurma, taşıma, insan ve kurumlara zarar vermeamacıyla girişimde bulunma, el bombası, Law silahı ve tabanca gibi savaş mühimmatı temin etme gibi terör faaliyeti ile ilişkili suçlar isnat edildiğini vurguladı. 
 
Evlerde yapılan aramalarda ise 40 cep telefonu, 50 SIM kartı, 25 bilgisayar, çok sayıda laptop ve tablet, 30 USB, 10 harici hard disk, 44 ses bombası, 60 CD, not defterleri ve kitaplar, bir adet dijital haritada İzmir’in Karadurum bölgesinin gösterildiği belirtildi. Ayrıca yine 2 renkli fotoğrafta da üzerine Türkçe yazılarak Türkiye sahillerinin gösterildiği açıklandı. Bir başka dosya içerisinde de Türkiye sahillerinin yer aldığı fotoğraflar ele geçirildi. 
 
Bu arada Eksarhiya semtindeki Kürt Dayanışma Bürosu’na yapılan baskında dijital arşivin imha edilmeye çalışıldığının tespit edildiğiancak verilerin geri getirilmesi için teknik çalışma başlatıldığı açıklandı.
 
Öte yandan Atina’da gözaltına alınan 51 ve 48 yaşındaki 2 Türk vatandaşının Türk makamları tarafından DHKP-C üyeliği sebebiyle arandıkları bildirilirken, 48 yaşındaki şahsın Alman makamları tarafından da arandığı açıklandı. Her iki DHKP-C’linin Bulgaristan ve Fransa pasaport ve nüfus cüzdanlarını yasadışı yollardan temin ettikleri anlaşıldı.
 
CİHAN
 
Bu haber toplam 1690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri