Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK elebaşı Murat Karayılan kimdir

14.08.2011 23:22
Terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan'ın yakalandığı iddia ediliyor. Peki Murat Karayılan kim?

Murat Karayılan 1954 Birecik doğumlu. PKK Terör Örgütüne'1979'da katıldı.

ÖCALAN CEZAEVİNE GİRİNCE TERÖRİSTLERİN ELEBAŞI OLDU

Kod adı 'Cemal' olan Karayılan,  Abdullah Öcalan'ın cezaevine konulmasının ardından örgüt içindeki etkinliğini arttırdı. Yüksekokul makine bölümü mezunu. Uzun süre Şanlıurfa civarlarında faaliyet gösterdikten sonra 12 Eylül'de Suriye'ye kaçtı.

SİLAHLI SALDIRILARIN ÖN SAFHALARINDA BULUNDU

Sonra silahlı güçlerin sorumluluğuna getirildi. İlk başlarda silahlı saldırıların ön planda olmasını savunan muhafazakâr kanadın lideri olarak tanımlanan Karayılan, son süreçte silahsızlanma adına önemli açıklamalarda bulunuyor. Bu nedenle örgütün derinlerinin sürekli tehdit ve eleştirilerine maruz kalıyor. Lakin militanlar tarafından sevilen bir isim olduğu için Karayılan'a yönelik aleni bir saldırı yapılmıyor.

KRAVATLI TERÖRİST

Karayılan şartların olgunlaşması hâlinde PKK'nın dağdan inebileceği görüşünü savunuyor ve silahlı mücadelenin aslında bittiğini biliyor. Avrupa görmüş 'kravatlı' terörist olarak da isimlendirilen Karayılan, gelişen süreçte lider konumunda ancak derin yapının baskıları karşısında çaresiz. Bu nedenle, suikast ihtimaline karşı sürekli yer değiştiriyor.

Bu haber toplam 5290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri