Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör Örgütü PKK'da "Kriz"

08.12.2011 11:00
Türkiye terör örgütü PKK'ya baskıyı artırınca örgütte ekonomik kriz başladı.

Örgüte yönelik sınır ötesi harekâtın finans ayağı da sonuç verdi. Terör örgütünün kara para güzergâhını ortaya çıkaran Türkiye, gerek Kuzey Irak'ta gerekse Avrupa'da baskıyı artırınca örgütte kriz patladı.

BANKAYA UĞRAMIYORLAR

Sabah’ın haberine göre, örgüt üyelerinin mal varlıklarına ilişkin veriler de dikkate alınarak, terör örgütü PKK-KCK üyelerinin hesap hareketleri anlık izlemeye alındı.

Son birkaç aydır bu hesaplardaki hareketin durduğu görüldü.

Örgüt üyelerinin deşifre olmamak, suçüstü yakalanmamak için banka şubelerinden ve hesaplarından uzak durduğu belirlendi. Gıda, giyecek başta olmak üzere silah gibi giderleri karşılamak için finans arayışına düşen Kandil, Avrupa'daki liderleriyle acil toplantı kararı aldığı öğrenildi.

BAĞIŞLAR AZALDI

Avrupa ülkelerinde, terör örgütü PKK’ya destek veren yaklaşık 200 dernek ve vakıf bulunuyor.

Terör örgütünün sadece Almanya'da yasaklanmasına karşın paravan isimlerle kurduğu 40'a yakın derneği bulunuyor.

Bu dernek ve vakıflar aracılığıyla Avrupa'da yaşayan Kürt kökenli vatandaşlardan bağış adı altında para toplanıyor. Ancak, son dönemde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bizzat dile getirdiği örgüte destek veren vakıfları Almanya hükümeti de incelemeye aldığı için bağışlar da azalmaya başladı.

PARA AKIŞININ VERİTABANI YAPILDI

Maliye, Hazine, Sermaye Piyasası uzmanları ve istihbarat birimlerinin birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, döviz bürolarından finans kurumlarına kadar geniş bir alanda mali sistemdeki şüpheli işlemleri izlemeye aldı. Buna dayanarak bir veritabanı oluşturuldu. Gelen bilgiler bilgi işlem ortamında izlendi. Böylece yıllar itibariyle lokal bazda para trendleri izlenmeye başladı. Özellikle yasadışı yollardan edinildiği konusunda şüphe uyandıran evrak, para ve menkul kıymetlerin izi sürüldü. İkinci adımda para hareketlerinin bölgesel bazda nasıl geliştiğine bakıldı.

Bu haber toplam 2290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri