Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK YİNE OKULLARA SALDIRDI

09.10.2012 12:49
Diyarbakır ve Şırnak'ın İdil İlçesi'nde PKK yandaşları bazı okullara el yapımı patlayıcı ve molotoflu saldırılar düzenlendi.

Saldırılarda Diyarbakır'da 1 öğrenci, 2 öğretmen, İdil'de ise 2 öğrenci yaralandı.

PKK yandaşları Diyarbakır'daki saldırıya merkez Yenişehir İlçesi'ndeki Şehitlik Lisesi'ne yaptı. Saat 08.30 sıralarına okula gelen yüzleri maskeli yaklaşık 10 kişi, okul binasının içine kadar girdi.

 

Ellerinde bulunan el yapımı patlayıcı ve motolof kokteylerini okulun idare ve öğretmenler odasına atan saldırganlar hemen kaçtı. Odalarda çıkan yangın öğretmenler ve görevliler tarafından büyümeden söndürüldü.

Öğrencilerin teneffüs saatinde meydana gelen saldırıda öğretmenler Gülay Binay, Yusuf Karataş ile 12'inci sınıf öğrencisi Nejat Oruç, çeşitli yerlerinden yaralandı. Saldırı nedeniyle öğrenciler büyük şok yaşarken, korku ve paniğe kapıldı. Öğrenciler, saldırı nedeniyle evlerine gönderildi. Okula gelen polis ekipleri detaylı inceleme yaparken, saldırganların kimliklerini belirlemek için okulun güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemeye aldı.

 

Yenişehir Kaymakamı Mustafa Demirelli, saldırıya uğrayan liseye gelerek incelemelerde bulundu. Demirelli, öğrenci ve öğretmenlerden aldıkları bilgilere göre molotof ve bombalı saldırı düzenlendiğini söyledi. Saldırıda 2 öğretmen ile öğrencinin yaralandığını belirten Demirelli, olayla ilgi gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından resmi açıklama yapacaklarını söyledi.

İDİL'DE OKULLARA EŞ ZAMANLI SALDIRDILAR

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde de PKK yandaşları bugün saa 07.00 sıralarında Bener Cordan , Atatürk, Cumhuriyet ve Anafartalar İlköğretim okullarına ile İdil Lisesi, Çok Programlı Lise, Endüstri Meslek Lisesi'ne taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Saldırılar sırasında bazı okulların bahçesinde bulunan öğrenci ve öğretmenler büyük korku ve zor anlar yaşadı.

Saldırılarda Cumhuriyet ve Fatih İlköğretim Okulu'nda 2 öğrenci kollarına isabet eden molotof kokteylleri nedeniyle yaralandı. Yaralı öğrenciler öğretmenleri tarafından İdil Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Bu arada okullara koşan velilerde çocuklarını alarak evlerine götürdü. Polis, saldırganları yakalamak için çalışmalarını sürdürürken, ilçe genelinde sıkı güvenlik önlemleri aldı.

KEPENKLER KAPALI

İdil'de olaylar nedeniyle fırın ve eczaneler dışındaki tüm işyerleri kepenklerini açmadı. Bu arada bir grup göstericili Adile Naşit Caddesi üzerinde lastikler yakarak yolu kapattı. Göstercilere polis ekipleri müdahale etti.

DHA 

Bu haber toplam 2158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri