Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör örgütü PKK'nın lideri değişti!

26.06.2012 12:24
Aksiyon Dergisi son sayısında terör örgütünün içerisinde bulunduğu durumu anlattı.

Terör örgütü KCK -PKK içerisinde neler yaşanıyor? Bir grup barış çağrıları yaparken diğer, bir başka kanat ise hain saldırılarına devam ediyor? Yeni süreci nasıl yorumlamak lazım Aksiyon dergisi değerlendirdi

Terör örgütü KCK-PKK ne yapmayı hedefliyor? Bir taraftan barış çağrıları yapılıyor, diğer taraftan ise saldırılar devam ediyor.

Aksiyon Dergisi son sayısında terör örgütü nün içerisinde bulunduğu durumu anlattı. Dağlıca saldırısından sonra PKK içerisindeki çekişme iyice ayyuka çıktı. Uzun süre Karayılan'ın yakınında bulunan bir örgüt mensubu süreci şöyle özetliyor.

ESKİ VE ÖNEMLİ BİR ÖRGÜT MENSUBU:
KCK-PKK , YA KENDİNİ BİTİRMEK İSTİYOR YA DA DAHA BÜYÜK BİR GÜÇ OLMA YOLUNDA. AMA BEN PKK'NIN DAHA BÜYÜK BİR BELA OLMAK İSTEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ÇÜNKÜ ÖRGÜTTE ARTIK 10 KADAR ÜLKENİN ORTAKLIĞI VAR.

Kandil İstihbarat örgütleri ile kaynıyor. PKK içerisinde bir liderlik savaşı var. Görünürde ve kağıt üzerinde Murat Karayılan örgütün lideri. Ancak onun ipi Oslo görüşmelerinde çekildi.
İkinci Oslo görüşmelerine Karayılan çağrılmadı. Hatta konuşulanlardan haberi bile olmadı. Bu süreçte arayışlara giren Karayılan önce İran'a sığındı, vaatlerde bulunarak destek aradı. Karayılan oradan istediğini alamayınca ibreyi İsrail'e çevirdi. Ve dönüşünde tek lider olduğunu ilan etti.

Karayılan'ı tahtından eden ise Bahoz Erdal lakabıyla bilinen Suriyeli Fehman Hüseyin. Bahoz Suriye, İran, Rusya, Almanya, İngiltere ve Türkiye'deki Ergenekon uzantılı derinlerin üzerinde karar kıldığı destek verdiği isim. Son Dağlıca baskını ise Bahoz Erdal'ın organizasyonu. Uzmanlara göre Dağlıca baskını Fehman Hüseyin'in liderlik kutlamasıydı.

Karayılan'ın son yaptığı ropörtajda verdiği barış mesajları da örgüt içi liderlik hesaplaşmasının bir yansıması. Oslo ön görüşmelerini Karayılan üzerinden yürüten yabancı güçler daha sonra Karayılan'ı devre dışı bırakınca Karayılan da arabuluculuk görüşmelerini İngilizlerin yürüttüğünü açıklayarak bir nevi öç aldı.

İngiliz parlamenter Lord Raymond Hylton verdiği bir demeçte bölgesel özerklik sağlamak için yapılacak görüşmelerin önemli olduğunu söylemişti. Eldeki bilgiler ışığında örgütün yeni liderinin Bahoz Erdal olarak açıklanması bekleniyor. Örgütün sözde lideri Abdullah Öcalan ise etkinliğini iyice yitirdi. Örgüt için sadece sembolik bir anlam ifade ediyor. 

Bu haber toplam 2110 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri