Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör örgütü PKK'ya destek veren ülkeler hangileri?

16.08.2012 12:12
PKK Türkiye'ye karşı hangi ülkelerle ittifak yapıyor? PKK'ya kamplarını hangi ülkeler açıyor? Yaralı PKK'lılar nerelerde tedavi oluyor?

Geçtiğimiz haziran ayında Dağlıca'daki Yeşiltaş Karakolu'na yapılan saldırıda yakalanan ve daha sonra itirafçı olan PKK'lı terör örgütüne destek veren ülkeleri tek tek açıkladı.

İran, Suriye ve Irak ile Irak'ın Kuzeyinndeki Barzani liderliğindeki Bölgesel Kürt Yönetimini PKK'ya yardım ettiğini iddia eden itirafçı PKK'nın sözleri gündemi sarsacak cinsten...

İşte O PKK'lının o ülkelerle ilgili açıklamaları;

İRAN

Dağlıca çatışmasında yaralı olarak yakalanan ve itirafçı olan Celal Gever kod adlı A.A. PKK’nın Türkiye’ye komşu 3 ülkenin ilişkilerini deşifre etti. İtirafçı A.A’nın anlattıklarına göre İran anlaşma yaptığı için PKK’lılara dokunmuyor ve İran topraklarındaki kampları teröristler dinlenme kampı gibi kullanıyor.

IRAK

Irak ayağında Barzani’ye bağlı KDP’de PKK ile anlaşmalı ve terör örgütünün silah ve lojistik ihtiyaçlarını sağlayarak yaralanıp hasta olan teröristleri tedavi ediyor. En büyük kampları ve ana karargahları Kuzey Irak topraklarında bulunuyor. Suriye ayağında Esed PKK’nın bazı güçlerini PKK’nın kolu olan PYD aracılığı ile Türkiye sınırına yakın yerlere yerleştirip silah desteği sağlıyor.

Terör örgütünün silahlı kanadını ise Suriyeli PKK'lılar yönetiyor. İran’da HRK siyasi, PJAK silahlı, Irak’ta PÇDK ve Suriye’de PYD adıyla kolları bulunan PKK terör örgütünün düşmanlık besleyip saldırdığı tek ülke Türkiye.

İRAN 7 AYDIR PKK'YA DOKUNMUYOR

Eylem yapılacaksa hedefe alınan yerlerin tespitini yaparak Ape Hüseyin kod adlı Kadir Çelik kontrolündeki PJAK’a bildiriyor. Ancak terör örgütü ile anlaşan İran son 7 aydır teröristlere dokunmuyor. Türkiye’den kaçan teröristler Şehidan kampı başta olmak üzere İran topraklarına sığınıp yeniden toparlanma fırsatını buluyor. Türkiye, İran topraklarına hava ya da kara operasyonu yapamadığı için PKK’lılar o kamplarda daha rahat dolaşıyor."

TEDAVi KUZEY IRAK’TA

PKK’nın Irak ayağını ise PÇDK (Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi) oluşturuyor. Mesut Barzani’ye ait alanlarda birçok bürosu bulunan Irak PKK’sının merkezinin Süleymaniye olduğu ileri sürülüyor.

PKK VE KDP ARASINDA GİZLİ BİR ANLAŞMA VAR

İtirafçı: PKK ve KDP arasında gizli bir anlaşma yapıldığını ve bu kapsamda KDP’lilerin terör örgütüne silah, lojistik destek sağladığını iddia ediyor. Hasta örgüt mensuplarının tedavilerini de Barzani kontrolündeki Kuzey Irak yönetiminin sağladığını savunuyor. İtirafçı, Maliki- Barzani arasındaki probleminlerin Sünni-Şii çekişmesinden kaynaklandığını vurgularken iç savaş çıkması durumunda PKK’nın Barzani tarafında yer alacağının söylendiğini sözlerine ekliyor.

ESED PKK’YI SINIRA YERLEŞTiRDİ

İtirafçıya göre PKK’ya yıllardır kucak açan bir başka komşu ülke Suriye. Terör örgütü bu ülkedeki faaliyetlerini PYD (Demokratik Birlik Partisi) aracılığı ile yürütüyor. A.A, PKK’nın Suriye ilişkisini şöyle dile getirdi: “Türkiye ile Suriye arasında 2010 yılına kadar geçen süreçteki iyi diyalogdan dolayı örgütün buradaki etkinliği azalmıştı

Bu haber toplam 5282 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri