Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör Örgütünden Bildiri Oyunu

13.03.2011 16:25
Terör örgütü PKK'nın, siyasi uzantısı oluşumlara 'oy kazandırabilmek' amacıyla yeni provokasyonlar peşinde olduğu ortaya çıktı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 18 Şubat 2011 tarihinde Arapça bildiri dağıtarak, sözde PKK'ya yönelik ağır eleştirilerde bulunan ve halkı tehdit eden 'Mezit' isimli paravan oluşumun arkasında PKK'nın olduğu kaydedildi.

Yakalanan ve teslim olan terör örgütü mensuplarının ifadelerine göre, Mezit, bölgede Kürt kökenli vatandaşları güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirmek ve halkı örgüt istekleri doğrultusunda yönlendirerek baskı altında tutmak amacıyla PKK tarafından provokasyon amaçlı kurulan paravan bir örgüt.

Kandil'de bulunan terör örgütü yönetimi tarafından geçen ay başında Türkiye'deki örgüt kadrolarına iletilen bir talimatta, provokatif haberlere ve dezenformasyon faaliyetlerine ağırlık verilerek, halkı şiddetin içine çekmek suretiyle, seçimler öncesinde örgüt lehine ortam oluşturulmasını istediği belirlendi.

Yüksekova'da 'MEZİT imzalı bildiri' haberleri sonrasında, terör örgütünün, siyasi uzantıları ve örgüte yakın internet sitelerini hemen harekete geçirerek, devlet ve güvenlik güçlerini hedef alan açıklamalar yapılmıştı.

Öte yandan, PKK'dan kaçmayı başaran örgüt mensuplarının ifadelerinden, Kandil yönetiminin, normal şartlarda kış üstlenmesinde olması gereken kadrolarını Irak'ın kuzeyindeki kamplarda büyük gruplar halinde 'eğitim' adı altında sahaya sürerek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava operasyonları için 'açık hedef' oluşturduğu bildirildi.

Terör örgütünün riskli bölgelere gözden çıkardığı kadroları eylem için göndererek, ölen örgüt mensupları üzerinden siyasi propaganda yapmayı hedeflediği de kaydedildi.

PKK'nın, son dönemde yoğunlaştırdığı provokasyon ve dezenformasyon faaliyetlerinin, sözde 'eylemsizlik' sürecini sonlandırmasına denk geldiğine işaret eden yetkililer, terör örgütünün 'şiddeti tırmandırma, kaos oluşturma ve etnik çatışma çıkarma tuzağına düşülmemesi' yönünde vatandaşları uyardı. 

Bu haber toplam 1948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri