Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristi yakalatan ilginç ayrıntı

13.11.2011 10:48
Güvenlik güçleri deniz otobüsünü kaçıran teröristin kimliğine işte böyle ulaştı

Önceki akşam 17.45'te kaçırılan ‘Kartepe' deniz otobüsündeki yolcular, 12 saatlik bir operasyonla burunları bile kanamadan kurtarıldı.
Komandolar gemiye yüzerek çıktı, içeride yolcu kılığına girdi. Gece yakıtı bittiği için Silivri açıklarında bekleyen gemiye sabaha karşı 5.35'te çıkan SAT komandoları, yolcuların arasına karıştı, üzerinde yarım kilo patlayıcı olan teröristi, 3 kurşunla etkisiz hale getirdi.

İzmit-Gölcük seferini yaparken kaçırılan Kartepe deniz otobüsü, tüm Türkiye'nin yüreğini ağzına getirmişti. Ancak dün sabaha karşı çok başarılı bir operasyonla terörist etkisiz hale getirildi, gemideki 24 kişi de sağ salim kurtarıldı.

İşte SAT komandolarının imza attığı film gibi operasyonun ayrıntıları:KocaeliBüyükşehir Belediyesi'ne ait deniz otobüsü, önceki gün saat 17.30'da 18 yolcusu, 4 mürettebatı ve 2 stajyer öğrencisiyle birlikte Gölcük'e gitmek üzere İzmit İskelesi'nden ayrıldı. Bu sırada genç bir adam, gemideki stajyere kaptana verilmek üzere bir kağıt verdi.

‘Gemiyi havaya uçururum'

Kağıttaki notta da aynı mesajı yazan adam, stajyere “Gemiyi ele geçirdim, kaptana söyle üzerimde bomba var. Herhangi bir harekette gemiyi havaya uçururum” diyerek kaptan köşküne çıktı, geminin kaptanı Cumhur Tuncer'e üzerinde bomba olduğunu belirterek diğer 4 arkadaşıyla birlikte gemiyi kaçırdıklarını söyledi.Terörörgütü PKK'nın silahlı kanadı HPG üyesi olduklarını söyleyen eylemci, rotayı önce Yalova, ardından da Ahırkapı'ya çevirdi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar deniz otobüsü Silivri açıklarında sürekli dolaştı.

Kaptan köşkünden çıkmadı

Yaklaşık 12 saat boyunca kaptan köşkünden hiç çıkmayan terörist, deniz otobüsünün uydudan takibini önlemek amacıyla da GPS cihazını söktürürken; mürettebat aracılığıyla yolcular kaptan köşkünün altındaki orta katta toplandı. Bütün cep telefonlarını yine mürettebat aracılığıyla toplatan terörist, mürettebattan yolcuların aç kalmaması için sürekli çay ve bisküvi servisi yapılmasını istedi. Gecenin ilerleyen saatlerinde de can yeleği ve bot talebinde bulundu. Bu arada yolculardan bazılarının telefonlarını vermediği ve dışarıdaki yakınları aracılığıyla bağlantı kurdukları emniyet görevlilerine deniz otobüsünde yaşananlar ve teröristle ilgili bilgi verdiği öğrenildi. Bu durum da polisin işini kolaylaştırdı.

Yolcu listesi belirlendi

Deniz otobüsünün kaçırılmasının ardından Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden deniz otobüsündeki yolcuların listesini istedi. Yolcu listesinin Kocaeli iline ait seyahat kartı olan ‘Kent Kart' aracılığıyla belirlendiği öğrenildi. Bu kişilerin adreslerini tek tek kontrol eden polis yolculardan 17'sinin deniz otobüsünde olduğunu ancak bir kişinin olmadığını tespit etti. Bu kişi, kimliğini bir süre önce çaldırdığını söyleyince polis incelemelerini bu yönde yoğunlaştırdı.

Sahte Kent Kart'la bindi

Polis, çalıntı kimlik bilgileriyle M.B.A. adına çıkartılan Kent Kart'la bir kişinin deniz otobüsüne bindiğini belirledi. Belediye kayıtlarından karta ulaşan polis, kart üzerindeki fotoğrafı bazı yolcuların cep telefonuna göndererek bu kişinin deniz otobüsünü kaçıran terörist olduğunun teyidini aldı. Böylece deniz otobüsünü kaçıranın 27 yaşındaki Mansur Güzel olduğu tespit edildi.

Polis sık sık görüştü

Emniyet yetkilileri teröristle, kaptan Cumhur Tuncer'incep telefonuve telsiz aracılığıyla bağlantı kurdu. Polisle sık sık telsiz bağlantısı kuran terörist, “Kumanya erzak bitti, mazot bitmek üzere yakıt ve erzak istiyorum, bir müdahalede bulunursanız gemiyi havaya uçururum herkesi öldürürüm” dedi. Komutan da “Sakin ol biz gerekeni yapacağız” diyerek Güzel'i sakinleştirdi. Saat 23.15 sıralarında yakıtı biten deniz otobüsü Silivri Selimpaşa açıklarında demirledi. Bir türlü eyleminden vazgeçmek istemediğini belirten teröristin psikolojisini de takip altında tutan polis, saat 05.00 sıralarında Mensur Güzel'in ses tonundan artık yorulduğunu anlayınca operasyon için düğmeye bastı. Emniyet, sık sık telefon ve telsizle bağlantı kurduğu Güzel'le konuşurken bir yandan da operasyon için hazırlıklarını yaptı. Operasyon öncesinde emniyet yetkilileri yolculardan alt salona inmelerini ve kapıyı da açmalarını istedi. Film sahnelerini aratmayan çalışmalar sırasında deniz otobüsüne çıkan Deniz Kuvvetlerine bağlı SAT komandoları, teröristin dikkatini çekmemek için yolcuların arasına karışırken; yolcular da alt salona indi.

Üç kurşunla öldürüldü

SAT komandoları 05.35'te harekete geçti. Terörist, açılan ateş sonucu etkisiz hale getirildi. Alnına 2, çenesine de bir kurşun isabet eden Güzel , olay yerinde hayatını kaybetti. Saat 05.45'te operasyon bitti ve yolcular Sahil Güvenlik tekneleriyle Silivri Limanı'na çıkarıldı. Deniz otobüsünden burunları kanamadan çıkarılan 18 yolcu; 4 mürettebat ve iki stajyer ifadelerinin alınması için Silivri Polis Merkezi'ne götürüldü.

450 gramlık A4 patlayıcı

Operasyonu yöneten İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin,DiyarbakırKulp nüfusuna kayıtlı terörist Mensur Güzel'in üzerinde 3 adet teneke kutu içinde 450 gram ağırlığında A4 patlayıcı olduğunu açıkladı. Emniyet yetkileri bu miktardaki patlayıcının etkisinin çok büyük olduğunu belirterek patlayıcının deniz otobüsünde infilak ettirilmesi halinde etkisinin çok güçlü olacağını, kapalı mekanda patlatılan bombanın deniz otobüsünün batmasına yol açacağını söyledi.

Vatan  

Bu haber toplam 2182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri