Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristler Silvan'dan hiç ayrılmamış

28.05.2012 17:09
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 14 Temmuz 2011 tarihinde 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı saldırıyı düzenleyen 19 kişilik terörist grubun 375 hektarlık alandan hiç ayrılmadığı ortaya çıktı.

Silvan 'da bir ay içinde 2 kez yola döşenen bombaları da aynı terörist grubun yaptığı değerlendiriliyor. Diyarbakır 'ın Silvan ile Hazro ilçeleri arasındaki dağlık alanda barınan teröristlerin, yıllardır bölgede olduğu değerlendiriliyor. Teröristlerin bölgedeki Şorik Tepe Vadisi ile Malay Tepe'deki dağlık alanı üs olarak kullanmalarına rağmen bölgeye bugüne kadar operasyon yapılmadı. Güvenlik güçleri, PKK'lı grubun sorumlularının kim olduğunu, teröristleri isim isim biliyor.

Silvan saldırısıyla ilgili Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde açılan davada, yargılanan Silvan Alay Komutanı Albay Murat Toprak, 2011 yılında bölgeye operasyon düzenlemek için dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu'na defalarca talepte bulunduğunu, ancak her seferinde buna izin verilmediğini dile getirmişti. Silvan saldırısından sonra kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine, güvenlik güçleri kırsala çıkma yerine nokta operasyonlara başlamıştı. Bingöl'ün Genç, Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalıyla birleşen Bayrampaşa kırsalına en son 2002 yılında 6 bin askerin katılımıyla arazi arama-tarama faaliyeti yapılmış, buradaki sığınaklarda çok sayıda gıda ele geçirilmişti.

Terör örgütü 2011 yılına kadar Diyarbakır'ın Dicle ilçesindeki Görese Dağı sözde Amed eyaletinin karargahı olarak kullanıyordu. Buraya 12 yıl aradan sonra operasyon düzenleyen güvenlik güçleri, örgütün mali evrakları, sözde eyalet sorumlusunun üstlerine sunduğu raporlar, sözde Amed bölge sorumlusunun kullandığı kişisel bilgisayar, telsiz ve silahlar ele geçirmişti. Bu operasyonda örgütün Diyarbakır'da bütün terörist faaliyetlerini Görese'den yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Terör örgütünün Görese'den sonra kendisine göre en güvenli gördüğü Bayrampaşa bölgesini 'karargah' olarak kullanmaya başladığı belirtiliyor.

ZAMAN 

Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri