Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristlere müdahale edilmemesi için yazı verilecek mi?

11.04.2013 20:05
Erdoğan, Moğolistan Başbakanı Noroviin Altankhuyag ile heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Moğolistan’a gelen Başbakan Erdoğan, Moğol mevkidaşı Altankhuyag tarafından Sukhbaatar Meydanı'nda resmi törenle karşılandı.

Başkent Ulanbatur'daki Sukhbaatar Meydanı'nda düzenlenen tören, iki ülkenin milli marşlarının seslendirilmesiyle başladı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, meydandaki Cengiz Han Heykeli'ne çelenk koydu.

ERDOĞAN'I CENGİZ HAN'IN ASKERLERİ KARŞILADI
Tören kıtasında bulunan Cengiz Han’ın ordusunu temsil eden atlı ve süvari birlikler renkli görüntüler oluşturdu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkma sürecinde, Bakanlar Kurulunun alacağı kararla atılabilecek adımlar olduğunu belirterek, "Bu, TSK yetkileriyle alakalı adımlardır. Bu yurt dışına yönelik ne gibi hareketler yapması gerekir, buna yönelik Bakanlar Kurulunun alacağı karardır" dedi.

Erdoğan, Moğolistan Başbakanı Noroviin Altankhuyag ile heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Moğolistan'ı 2005 yılından sonra tekrar ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Erdoğan, şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti ve Altankhuyag'a şükranlarını sundu. Erdoğan, Türkiye ile Moğolistan'ın tarihe dayanan geçmiş, yüzyıllara uzanan bir dostluğu bulunduğuna işaret ederek, ilişkilerin gücünü bu ortak tarihten ve ortak kültürel birikimden aldığını söyledi. 

Karakurum'u ve Orhun Kitabeleri'nin ortak tarih ve kültürün en somut işareti olduğuna işaret eden Erdoğan, "2005'te geldiğimde bunun temellerini atmıştık. Bu 46 kilometrelik yolu bitirmek bizlere nasip oldu. Bilge Kağan Karayolu ve Orhun Müzesi TİKA'nın desteğiyle 2008'de hizmete açılmıştır. Moğol yönetiminin, tarihte bilinen ilk Türk yazılı eserlerinin bulunduğu Orhun Vadisi'nin dünya kültür mirasına kazandırılmasında değerli dostumun gösterdiği hassasiyetten dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Şimdi de tabii o bölgede bir havaalanı planlaması da gerçekten bizim de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu olacaktır" diye konuştu.

Moğolistan'ın demokrasi, temel hak ve özgürlükler, serbest piyasa ekonomisine dayalı kalkınma alanlarında gerekli tedbirleri alma kararlılığını, takdirle karşıladıklarını söyleyen Erdoğan, "Moğolistan'ın Türkiye'nin de desteğiyle 2012'de AGİT'in 57. katılımcı devleti kabul edilmesi, bu yoldaki gayretlerin uluslararası toplum tarafından da olumlu karşılandığının bir göstergesidir. Tabii bugünkü görüşmelerimiz bir şeyi de özellikle ifade ediyor. Daha çok bir araya gelmemiz gerekiyor. Özellikle bakanlarımızın daha sık bir araya gelmeleri gerekiyor ki bu uzakları yakın kılalım" dedi.

Türkiye ile Moğolistan arasında yaklaşık 36 milyon dolar olan ticaret hacmini 2015'te 250 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Erdoğan, bu konudaki ortak iradeyi iş adamlarının daha çok koşturarak gerçekleştireceğini kaydetti.

THY'nin Moğolistan uçuşlarına başlamasıyla ilişkileri ve işbirliğini geliştirmenin yolunun açıldığına dikkati çeken Erdoğan, haftada 3 gün olan sefer sayısını 7 güne çıkarmayı, İstanbul, Bişkek, Ulan Batur ve Seul arasında da haftada 3 gün kargo seferleri düzenlemek istediklerini söyledi.

Erdoğan, "Bu adımlar atıldığı andan itibaren aramızdaki gerek ekonomik, gerek kültürel turizm noktasında gelişmeler çok daha farklı olacaktır. Yatırımlar noktasındaki gelişmeler de bir anda sıçrama yapacaktır. Türk müteahhitlik firmaları Çin'den sonra ikinci sıradadır. Moğolistan'a da ilgi gösteriyorlar. Moğolistan'ın yeniden yapılanması konusunda özellikle, Başbakan'ın ifade ettiği gibi, çadır evler yerine modern evlerin inşası noktasında Türkiye'nin çok ciddi bir birikimi var. 10 yıl içinde 400 bin konut inşa ettik, sahiplerine teslim ettik" dedi.

Yüz bin konut inşaatının da sürdüğünü anlatan Erdoğan, 10-15-20 yıl vadeyle konutların sahiplerine teslim edildiğini belirtti. Erdoğan, sosyal konutlardan faiz değil sadece enflasyon farkı alındığını anlatarak, "Orta gelir grubunun üstündekilere ise lüks konutlar yapıyoruz. Orada TOKİ'nin yüzde 25 kar marjı var. Aynen Sayın Başbakan'ın ifade ettiği gibi bizde de çadır evler vardı. Biz onlara gecekondu deriz. Bunları da kentsel dönüşüm, değişim adı altında şu anda yıkıyoruz ve yerlerine 5 katlı binalar inşa ediyoruz. Ve oralardaki altyapı eksikliklerini gideriyor, sosyal donatı alanları yapıyoruz. Bu konudaki tecrübelerimizi Moğolistan ile paylaşmaya hazırız" değerlendirmesinde bulundu. 

-"Şimdi tanış olmaya geldik, tekrar"-

Başbakan Erdoğan, Moğolistan'daki canlı hayvan potansiyelinden, ortak yatırımlarla daha fazla yararlanılabileceğini belirterek, bu konuda her iki ülke iş adamlarının cesaretlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Hayvancılık sektörünü iyi bildiğini ifade eden Erdoğan, ''Hayvanın atılacak hiçbir yanı yoktur. Sadece eti ve derisi değil kemiğinden kanına, sakatatına varıncaya kadar her şeyi değerlendirilir. Bu iş aslında bir endüstridir. Bunu yerine getirmek lazım'' dedi.

Erdoğan, Yunus Emre'nin, "gelin tanış olalım, işi kolay kılalım" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Şimdi tanış olmaya geldik, tekrar. Çünkü bizim ortak tarihimiz var. Bu tanışıklığı çok daha güçlü ortaklığa dönüştürmemiz lazım. Biliyorum ki Moğol dostlarımızın gönlünden geçen de bu. Başbakan Altankhuyag ve heyetiyle yukarıda zaten bu konularda mutabık kaldık. Ben bu ziyaretimizin, Türkiye-Moğolistan ilişkileri için çok önemli gelişmelere zemin hazırlayacağına inanıyorum. Hele hele şimdi Türkiye'den gelecek olanlara da vizenin kaldırılmış olması artık aramızdaki bu gidiş gelişleri hızlandıracaktır."

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Orhun Anıtları'nın bulunduğu Orhun Vadisi ile Tonyukuk Vadisi'nin bulunduğu bölgede 2004'te durdurulan kazı çalışmalarına yeniden başlanabileceğini söyledi.

-Çözüm süreci-

Erdoğan, "terör unsurlarının sınır dışına çıkması sürecine yönelik Genelkurmay Başkanlığına yazılı bir talimat vermek gerekiyor mu, gerekiyorsa verecek misiniz ya da bu süreç terörle mücadele sürecinde olduğu gibi valilerin koordinasyonunda mı yürütülecek'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Zannediyorum burada hala bir yanlış anlaşılma var. Türk Silahlı Kuvvetleri, diğer güvenlik güçlerimiz şüphesiz ki hepsi de Cumhuriyet hükümetinin verdiği, vereceği kararlarla hareket edecektir. Eğer Parlamento'yu ilgilendiren tarafı varsa bu da Parlamento'dan çıkacak kararla olur. Şu andaki süreçte Bakanlar Kurulumuzun alacağı kararla atılabilecek adımlar vardır ama bunlar sizlerin ifade ettiği konulara yönelik değildir. Bu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yetkileriyle alakalı adımlardır. Bu yurt dışına yönelik ne gibi hareketler yapması gerekir, buna yönelik Bakanlar Kurulunun alacağı karardır. Yurt içinde de valililerimize verilen yetkilerdir, bununla ilgili kararlardır.''

Bu arada, ortak deklarasyona iki başbakan imza attı.

Ortak basın açıklaması öncesinde de iki ülke arasında güvenlik alanında iş birliği anlaşması, Türk vatandaşlarının Moğolistan'a vizesiz geçişine ilişkin anlaşma ile 2013-2016 yıllarına ilişkin kültürel ve eğitim alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

 KAYNAK: AA
  

Bu haber toplam 6068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri