Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristleri ‘arkadaş’ ilan etti

03.12.2015 10:07
PKK’lı teröristlerce öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi’nin evine taziye ziyaretine giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hendek kazıp barikat kuran teröristlere hitaben, “Barikatları kuran arkadaşlara da kişilere de, siz Tahir Elçi’yi seviyorsanız,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sur ilçesindeki terör saldırısına ilişkin temaslarda bulunmak üzere geldiği Diyarbakır’da skandal açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, hendek kazan teröristlere “arkadaşlar” diye hitap etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile geldiği kentte ilk olarak saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin evine taziye ziyaretinde bulundu.

Eşi Türkan Elçi ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Kılıçdaroğlu’nun görüşmesi basına kapalı gerçekleşti. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü’ne geçti.      

BARODA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Genel Sekreter Gürsel Tekin ile Diyarbakır Barosunu ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, Tahir Elçi’nin üzerinde papatya ve fotoğraflarının bulunduğu masasının önünde bir süre oturdu, ardından Baro Başkan Vekili Velat Alan ile görüştü.

“Ülkenin huzur ve barışa ihtiyacı var. Birbirimizi anlamalıyız. Ayrışmanın felaket getirdiğini hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. Bu güzel ülkede rahatça yaşamalıyız” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Acımızı paylaşmasını biliyoruz ama sevincimizi de paylaşalım. Hiçbir ayrılık gayrılık yapmadan bu coğrafyada huzur içinde yaşayalım. En büyük arzumuz bu. Bütün bu acıların üstüne 6 çocuğumuzun acısı da eklendi. Kuran Kursu’nda hayatını kaybeden 6 çocuğumuz. Neden o çocuklarımız orada bir yangında hayatını kaybetsin? Ülkenin bütün insanlarını seviyoruz, acılarını paylaşıyoruz, hiç bir ayrım yapmadan bütün acılarını paylaşıyoruz. 21. yüzyılın Türkiye’sine faili meçhuller yakışmıyor. Bu olayların üzerine azim ve kararlılıkla gitmeliyiz.”

TERÖRİST ARKADAŞLARA RİCA

“Hendeklerin kapatılması Elçi’nin vasiyetiydi, vasiyetin yerine getirilmesi için bir çağrınız olacak mı?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi:

“RAHMETLİ BARIŞTAN YANAYDI...”

“Rahmetli barıştan yanaydı, yollarda barikat kurulmamasını sürekli ifade ediyordu. Eğer bu vasiyet ise buna herkesin uyması lazım. Barikatlar sorunu çözmez, sorun yaratır. Bu ülkede belli sokak ve caddeleri kapatırsanız, bu doğru değildir. Diyarbakırlı bunu istemiyor. Bu kentin sokaklarını ayırırsanız, barikatlar kurarsanız bu kabul edilemez, doğru değildir. Barikatları kuran arkadaşlara da kişilere de kim yapıyorsa onu bilmiyoruz tabi, siz Tahir Elçi’yi seviyorsanız onun vasiyetinin gereğini yapın, kaldırın.”

“ŞARKI TÜRKÜ SÖYLEYELİM”

Bu cinayetin yeni dönemin başlangıcı olarak değerlendirildiğine ilişkin soru üzerine de Kılıçdaroğlu, şu görüşlerini paylaştı:

“Bu cinayet, eğer bu ülkede onun beklentilerinin vasiyetinin gereği olarak sorunların çözüleceği bir tarih ise ‘evet’ bu başlamalı. Kendi sorumumuzu kendi irademizle çözmeliyiz. Eğer bu daha farklı çağrışımları gündeme getiriyor’ diye düşünüyorsanız buna katılmıyoruz. 

Biz istiyoruz ki bu ülkede hangi meslek ve kuruluştan olursa olsun hepimizin ortak ses çıkarması lazım. Bu ülkede huzur içinde yaşamak, şarkı, türkü söylemek istiyoruz. Elçi de her fırsatta bunu dile getiriyordu. Ona saygı duyuyorsak onun vasiyetinin gereğini yapalım.”

Bu haber toplam 2286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri