Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teslim olan PKK'lı 'Tahir Elçi' saldırısını anlattı

06.06.2016 02:40
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde teslim olan bir PKK'lı, 2 polis memurunun şehit edildiği ve baro başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği saldırının nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'ya yönelik operasyonların tamamlandığı 3 Mart'ta güvenlik güçlerine teslim olduktan sonra tutuklanan "Azat" kod adlı PKK'lı Deniz A. (20) hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

7 YIL 6 AYDAN 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

AA'nın haberine göre; Hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istenen Deniz A'nın, emniyette kendisine fotoğrafı gösterilen PKK'lıları teşhis ederek, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayına da değindiği belirlendi.

Deniz A, emniyette fotoğrafı gösterilen "Hakkı" kod adlı Uğur Yakışır ile "Bahoz" kod adlı Mahsum Gürkan'ın, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur'u şehit ettikten sonra basın açıklamasının yapıldığı sokağa kaçan PKK'lılar olduğunu kaydetti.

İfadesinde, olayın yaşandığı gün farklı bir mevzide nöbet tuttuğu sırada "Şenda" kod isimli PKK'lının telsiz ile kendisini kamera alarak Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu sokağa çağırdığını anlatan Deniz A, beraberindeki iki PKK'lı ile "Şenda" kod isimli PKK'lının bulunduğu mevziye gittiğini ve bu mevzideki savunmalarını kameraya aldığını söyledi.

''PLANLANMIŞ BİR EYLEMDİR''

Elçi'nin öldürülmesinin PKK tarafından provoke amaçlı planlanmış bir eylem olduğunu ileri süren Deniz A, "Şenda" kod isimli PKK'lının kendisine "bu eylem polisler tarafından yapılmış olarak bilinecek." dediğini aktardı.

PKK'lılar Yakışır ve Gürkan'ın Elçi'yi öldürmek için bölgeye gittiğini öne süren Deniz A, ifadesinde şu iddialara yer verdi:

"Bu örgüt mensupları sonradan polisler tarafından fark edilmeleri üzerine ateş ederek kaçıp Elçi'nin bulunduğu sokağa girerek eylemi gerçekleştirmişler. Ben olaya ilişkin görüntüleri 'Şenda' kod isimli örgüt mensubuna verdim. O da görüntüleri bilgisayar ile canlı görüşme yaptığı bir örgüt mensubuna internet üzerinden gönderdi. Ben görüntüleri birçok kez izledim. Elçi'nin 'Hakkı' kod adlı Yakışır tarafından vurulduğunu hem gözlerimle gördüm hem de olaya ilişkin aldığım kamera görüntülerinden izledim."

Bu haber toplam 1224 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri