Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Teşrik' tekbirlerini unutmayın!

23.09.2015 00:47
Müslümanlar bugün sabah namazı ile birlikte teşrik tekbiri getirmeye başladı. Kurban Bayramı’nın arifesinde 9 zilhicce sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 13 zilhicce farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâh

Teşrik tekbirlerinin manası ise:  Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd yalnız Allah içindir.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre ‘teşrik’ Arap dilinde ‘etleri doğrayıp kurutmak’ anlamına geliyor. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina’da kesilen kurbanların etleri, bayramın 2. 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırmış. Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında ‘eyyam-ı teşrik’ – teşrik günleri’ deniliyor.

‘Tekbir’ ise Allah’ı ululamak, yüceltmek anlamına geliyor. İmam Ebû Yusuf veİmam Muhammed’e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her Müslümana vacip. Ebû Hanîfe’ye göre bu tekbirin arife günü sabah namazından itibaren bayramın birinci günü ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vacip.

Bu tekbirleri söylemek, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikîmezhebine göre müstehap. Teşrik tekbiri getirmek için illa kurban kesmek gerekmiyor. Kurban kesmeyenler de tekbir getirmekle yükümlü...

Bu haber toplam 1770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri