Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TFF Etik Kurulu'nda Bir MASON?

12.09.2011 12:55
Şike ile ilgili hayati kararı veren Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu'nun Başkanvekili'nin mason olduğu ortaya çıktı...

Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu Başkanvekili Burak Oder’in Mason olduğu ortaya çıktı. Akit’in ulaştığı belgeye göre TFF Etik Kurulu Başkanvekili Yrd.Doç.Dr. Burak Oder’in, “135 Matrikuler” numarası ile Masonluk kaydını yaptırdığı belirlendi. Oder’in Masonluk literatüründe “Tekris” olarak bilinen Masonluk yeminini ise 18.09.2008 tarihinde yaptığı kaydedildi.

BİRADER TARTIŞMASI
Belgede aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevliliği de yapan Yrd.Doç.Dr. Burak Oder’in işi, evlilik tarihi, eşinin adı ve ev adresine dair bir takım özel bilgilerin de yer alıyor.

Türk futbolundaki şike operasyonuyla büyük önem kazanan TFF Etik Kurulu’nun Başkanvekilliği görevinde bulunan Burak Oder’in kökü dışarıda Mason kuruluşuna üye olması yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Futboldaki şikeyle ilgili alınan kararlarda Mason dayanışmasının etkili olup olmadığı merak konusu oldu.

KOCAMAN İKİNCİ LİGDEN BAŞLAMAK İSTEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman bir basın toplantısı düzenleyip, UEFA’nın FB’yi  Şampiyonlar Ligi’nden men etmesine tepki göstererek, Fenerbahçe’nin Süper Lig’den de düşürülmesini talep etmişti. Medyada Fenerbahçe’nin UEFA tarafından Şampiyonlar Ligi’nden men edilirken Süper Lig’den düşürülmemesinin, Etik Kurul ve Fenerbahçe kulübü içerisinde bulunan Masonların dayanışmasından kaynaklandığına dair iddialar yeralmıştı.

ETİK KURULU’NA MASON BASKISI

Fenerbahçe cephesinden bazı isimler, kulüp içerisindeki Masonların Etik Kurulu’na durumun idare edilmesi yönünde baskı kurduklarını ileri sürerek bu durumun Fenerbahçe’ye zarar verdiğini belirtmişti. Fenerbahçe kamuoyundan kimi isimler de Etik Kurulu’nun Fenerbahçe’nin durumunu sezon sonuna bırakmasına tepki gösterip bunun Fenerbahçe’ye zaman kaybettireceğini, eğer kulübün ceza çekmesi gerekiyorsa bunun bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini dile getirmişti.

“KONUŞMAM DOĞRU OLMAZ”

İddialarla ilgili görüşüne başvurduğumuz Etik Kurulu Üyesi Burak Oder, bu konuda görüş belirtmesinin doğru olmayacağını belirterek, “Benim Etik Kurulu’ndaki görevim devam ediyor. Konuşmam doğru olmaz” dedi.

ETİK KURULU’NUN  GÖREV VE YETKİLERİ

5894 Sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun uyarınca ilk derece yargı kurulu olarak kurulan Etik Kurulu’nun TFF Statüsü’nün 60. maddesine göre görev ve yetkileri şöyle:

1. Etik Kurulu, TFF Başkanı’nın teklifi ve Yönetim Kurulu’nun kararı ile seçilecek bir başkan ve dört (4) asıl ve dört (4) yedek üyeden oluşur. Üyelerin tamamının 5 (beş) yıllık hukukçu olması zorunludur. Etik Kurulu, Türk futbolunun etik değerleri ve marka değerinin korunması ve toplumdaki saygınlığının zedelenmesinin önüne geçilmesi konusunda gerekli hukuki denetimleri yapar.

2. Etik Kurulu’nun görev süresi dört (4) yıldır. Bununla birlikte, TFF Yönetim Kurulu’nun görev süresi ile sınırlıdır.

3. Etik Kurulu’nun hiçbir üyesinin yerine, istifa etmediği veya çekilmiş sayılmadıkça yenisi atanamaz.

4. Etik Kurulu toplantı yeter sayısı üçtür. Kararlar toplantıda hazır bulunan üyelerin salt çoğunluğuyla alınır.

5. Etik Kurulu üyeleri üyelikleri süresince Genel Kurul delegesi olamazlar ve herhangi bir TFF kurul veya organında görev alamazlar. Etik Kurulu üyelerinin yeniden atanmaları mümkündür. 6. Etik Kurulu çalışma usül ve esasları TFF Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan Etik Kurulu Talimatı’nda belirlenir.

ETİK KURULU ÜYELERİ

Türk futbolunda tarihe geçecek kararlar alacak olan Etik Kurulu kimlerden oluşuyor? İşte 5 kişiden oluşan Etik Kurulu’ndaki isimler: Prof.Dr. Oğuz Atalay (Başkan) Yrd.Doç.Dr. Burak Oder (Başkanvekili) Prof.Dr. İlyas Doğan (Üye) Av. Kemal Işkın Keleşoğlu (Üye) Av. Mert Kugay (Raportör)
 

Bu haber toplam 3102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri