Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Federasyon şike kararını açıklıyor / CANLI

15.08.2011 17:24
Futbolda Şike soruşturması kapsamında bir süredir belgeleri inceleyen TFF Etik Kurulu raporunu hazırladı: TFF yönetimi kararı saat 17:30'da açıklayacak.

 

Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi, şike soruşturmasında 26 klasörü inceleyen Etik Kurulu'nun raporunu ele aldı.

Toplantı sonrası açıklamayı Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar yapıyor.

Aydınlar şunları söyledi: "Kanun ve talimtaların çizdiği çerçevede çalışmaları sürdürmekteyiz. Federasyona teslim edilen belgeler Etik Kurul tarafından bir süredir inceleniyordu.

Federasyonumuzun aldığı kararlar şöyle:

Soruşturma gizli olarak yürütülmektedir. Gizliliğe dair ek kısıtlama kararı getirildi. Belgelerin paylaşılması soruşturmanın selayetini etkileyecektir. Savunma hakkı tanınmadan yapılacak disiplin uygulaması adil yargılanma hakkını ihlal edecektir. Söz konusu soruşturmada kulüplerin şüpheli sıfatını taşımamaları nedeniyle federasyonca yapılacak disiplin cezasında savunma hakkınının kullanılmasını engelleyecektir. Belgelerin federasyona tesliminin ardından soruşturmanın kapsamı genişlemiştir ve halen de sürmektedir. Bu hususlarla ilgili belge federasyona ulaşmamıştır. Bu belgelerin de federasyona ulaşması gerektiği açıktır. Bu aşamada karar verilmesi için gerekli delilin tamamına erişmeden vicdani kanaata varılması mümkün değildir.

Bu aşamada bir hüküm verilmesi hakkaniyete uygun olmayacaktır. Hukuka uygun olması için gizlilik kararının kaldırılması şarttır. İddianamenin kabul edilmesi durumunda tüm iddiaları bütün detaylarıyla inceyeleyebilecek ve savunma haklarını kullanabileceklerdir. Gizlilik kararı kalkmasına müteakip savunmalar alınacak ve Etik Kurul'dan nihai karar istenecek ve hukuka uygun karar verilecektir.

Tutukanan aşağıdaki kişilerin tedbirli olarak PFDK'ya sevk edilmesine karar verilmiştir.

Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoüğlu, İlhan Ekşioğlu, Tamer Yelkovan, Cemil Turan, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Ahmet Ataş, İbrahim Akın, İskender Alın, Mecnun Otyakmaz, Ahmet Çelebi, Korcan Çelikay, Bülent UIygun, Ümit Karan, Ömer Ülkü, Coşkun Çalık.

Tutuklama kararı verilmeyen kişiler de PFDK'ya sevkedildi.

 

 

Bu haber toplam 2898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri