Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TGC'den skandal Soma açıklaması

27.05.2014 01:34
Soma şehitlerine ve ailelerine saygısızlık eden bazı köşe yazarlarına sahip çıkan TGC, Türk medya tarihine kara leke olarak geçecek bir açıklamaya imza attı

Soma faciasının ardından Yılmaz Özdil, Yazgülü Aldoğan, Yalçın Bayer, Melis Alphan ve Ali Ünal gibi isimlerin, şehitleri ve şehit ailelerini hedef alan acımasızca ve vicdandan yoksun tutumlarına tepki gösteren Başbakan Erdoğan ve bazı medya kuruluşlarına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden skandal bir tepki geldi.

TGC ÖZDİL, ALPHAN, ALDOĞAN VE BAYER'E SAHİP ÇIKTI

TGC, yaptığı bir açıklamayla söz konusu yazarların arkasında olduğunu, onların bu tavırlarının düşünce özgürlüğükapsamında değerlendirildiği, Başbakan Erdoğan'ın bu yazarların çirkin sözlerine gösterdiği tepkiyi de "düşünce özgürlüğünü" ihlal anlamına geldiğini belirtti.

Açıklamada, "Başbakan Erdoğan'ın yazılarını beğenmediği gazetecileri eleştirirken sarf ettiği, incitici ve tehdit içeren sözcükleri, kamuoyunun bilgilenme, haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yöneltilen bir saldırı olarak algılıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

HALKIN HABER ALMA HAKKIYLA NASIL BİR İLGİSİ VAR?

Soma şehitlerinin ve şehit ailelerinin acısını paylaşmak yerine, olayı büyük bir siyasi malzeme gibi kullanıp, şehitler için "AK Parti mitingine gittiler, AK Parti'ye oy verdiler, onlara müstehak, niyazi oldular, onlara yardım göndermeyin çünkü bu AK Parti'nin işine yarar, Soma AKP için darbedir" gibi son derece çirkin ifadelerin nasıl "halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına" nasıl hizmet ettiği ise TGC tarafından açıklanmadı.

Skandal açıklamada gazetecinin halka karşı sorumluluğuna da vurgu yapan TGC, "yandaş" şeklinde tabir ettikleri gazeteciler ve medya kuruluşları için de "Ayrıca gazeteciliği yanlış yerlerde arayan bazı gazetecilere de Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nin C maddesinde yer alan Gazetecinin Sorumluluğu ilkesini bir kez daha hatırlatıyoruz:" ifadesini kullanarak ilgili ilkeyi hatırlattı.

Ancak Yılmaz Özdil, Yazgülü Aldoğan, Yalçın Bayer ve Melis Alphan gibi isimlerin direkt olarak Soma'da şehit olanları, onların ailelerini hedef almalarına rağmen bu konuda söz konusu yazarlara bir eleştiri getirilmedi. TGC, bu açıklamayla nefret suçunun legal hale gelmesine önayak olmuş oldu.

Faciada halka karşı sorumluluğun; ilk günlerde konuyu siyasete dökmeden halkın acısını paylaşmaktan, bu acıya saygı duymaktan, ilerleyen süreçte ise facianın sorumlularını sorgulamaktan geçtiğini görmezden gelen TGC,Doğan Medya'nın bazı çalışanlarının Soma Holding yöneticilerini şaşırtıcı şekilde koruma ve kollama çabasıiçerisine girmesine de itibar etmedi.

TGC, BAŞBAKAN'I AÇIKÇA TEHDİT EDEN GAZETECİLERE KARŞI SESSİZ KALMIŞTI

Açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın bazı gazetecileri tehdit ettiğini öne süren TGC, 17 Aralık sürecinde ve öncesinde hergün manşetlerden ülkenin Başbakanı'na hakaret eden gazeteleri, köşe yazılarında "sonu Menderes gibi olacak, adaletin kılıcı inecek, başlar düşecek, mene tekel ufarsin" türünden ifadelerle Erdoğan'ı tehdit eden köşe yazarlarını bugüne kadar görmezden gelmişti.

TGC SADECE DOĞAN MEDYA'YI SAVUNDU, ZAMAN YAZARI ALİ ÜNAL'IN İSMİ AÇIKLAMADA YOK

TGC'nin, belli bir medya grubunun sözcüsü gibi davranması ise samimiyetsizlik olarak karşılandı. Erdoğan'ın tepki gösterdiği gazeteciler arasında, Soma şehitleri için "helak oldular" şeklinde algılanacak bir yazı yazan Zaman Gazetesi yazarı Ali Ünal da bulunmasına rağmen, TGC açıklamasında bu ismi zikretmedi, sadece Doğan Medya mensuplarının isimleri zikredilerek, bu isimlere sahip çıkılma yoluna gidildi.

AYNI ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ BASIN KONSEYİ ÇOK BÜYÜK BİR SKANDALA İMZA ATMIŞTI

Öte yandan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'yle aynı zihniyetin ürünü olan Basın Konseyi de 2012 yılında büyük bir skandala imza atmış, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, Türkiye'nin ambulansla Suriye'ye silah taşımakla suçlamış, bunu da fotomontaj bir fotoğrafla delillendirme yoluna gitmişti.

Fotoğrafın fotomontaj olduğu ortaya çıktığında ise, skandala tepki olarak Gökmen Karadağ, Enver Aysever, Prof. Dr. Nurşen Mazıcı ve Necef Uğurlu gibi isimler konseyden istifa etmişlerdi.

stargazete

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri