Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

The Guardian: 'Öcalan'a Özgürlük'

17.02.2013 13:19
'Öcalan’a Özgürlük–Kürdistan’a Barış Uluslararası İnisiyatifi' imzacıları The Guardian gazetesine ilan verdi.

 

Dünyanın önde gelen yayın organlarından The Guardian’ın bugünkü sayısında  Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle yayınlanan imza metninde, 'Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanmasının Kürt sorununa askeri yaklaşım mantığının kırılması ve barışçıl görüşmelere dönülmesi konusunda hayati önemde olduğu' söyleniyor.
 
İLAN METNİNİN İÇERİĞİ
 
Anf'nin haberine göre, İlanda, Öcalan'ın 15 Şubat 1999’da uluslararası hukuk kurallarının çiğnenerek kaçırıldığı belirtiliyor ve 14 yıl sonra Kürt sorununun her zamankinden daha fazla gündemde olduğuna vurgu yapılıyor.
 
İlanda Kürt sorununun Ortadoğu’nun temel çözülmemiş sorunlarından biri olduğu kaydedilirken bugüne kadar 40 binden fazla kişinin öldüğü ve milyonlarca insanın ise mülteci konumuna düştüğü belirtiliyor.
 
Geçmiş örneklerde barış süreçlerinin toplumlarını ikna kabiliyeti yüksek Nelson Mandela, Gerry Adams, José Ramos-Horta and Aung San Suu Kyi gibi kişilerce geliştirildiğinin görüldüğünün ifade edildiği metinde Abdullah Öcalan’ın da bu kategoriye girdiği kaydediliyor.
 
'ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇÖZÜM İÇİN HAYATİ ÖNEMDE'
 
Kürtlerin ağırlıklı çoğunluğunun Öcalan’ın arkasında olduğunun da belirtildiği metinde Türk-Kürt çatışmasının çözümü konusunda Öcalan’ın vazgeçilmez olduğu söyleniyor.
 
Metinde son olarak Öcalan’ın bu rolünü cezaevinden oynayamayacağı ve şu anda tüm dış dünya ile irtibatının kesik olduğu ifade edilerek Öcalan’ın özgürlüğünün çözüm için hayati önemde olduğu belirtiliyor.
 
İMZACILAR ARASINDA 'NEGRİ, CHOMSKY, WALLERSTEIN, TÜRKALİ' DA VAR
 
İlana imza atan isimler arasında; günümüzün önde gelen düşünürlerinden Antonio Negri, David Graeber, Noam Chomsky, Immanuel Wallerstein, BM eski Genel Sekreter Yardımcısı Hans-Kristof von Sponeck, Bask siyasi hareketinin hapisteki lideri Arnaldo Otegi yer alıyor.
 
Aralarında Abdulla Peşêw, Şêrko Bêkes ve Vedat Türkali'nin de bulunduğu çok sayıda sanatçı da ilana imza attı.
The Guardian gazetesi İngiltere’nin en saygın yayın organları arasında yer alıyor. Gazete İngiltere ve dünyada 205 bin tiraja sahip.

Bu haber toplam 2594 defa okunmuştur
Utanmasalar...
Onur
Utanmasalar Jön Kürt diyecekler. Bu kadar da taraflı olunmaz ki...
17 Şubat 2013 Pazar 16:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri