Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

The Guardian'dan 'Türkiye' yorumu!

13.09.2011 18:12
İngiliz Guardian gazetesinde yer alan bir yorumda, "Ortadoğu'yu Avrupa'ya bağlayan stratejik bir güç olarak Türkiye'nin çağı geliyor.

Guardian: Türk-Mısır ittifakı İsrail'i yalnız bırakır
12.09.2011 - 13:50
İngiliz Guardian gazetesi bir hafta içinde ikinci kez başyazısında Türkiye-İsrail ilişkilerini konu edindi.

Gazete, "Türk-Mısır müttefikliği:İsrailbölgesel izolasyon ile karşı karşıya" başlıklı başyazıda, tüm dünyanın takip edeceği Başbakan Erdoğan'ın Mısır gezisinin İsrail'i zorda bırakabileceğini belirtti. İsrail'in önünde sadece iki seçenek olduğunu iddia eden gazete, "Başbakan Netanyahu ya yeni bir savaş hazırlığı içine girer; ya da İsrail'in düşman komşularına iradesini dayatamayacağını kabul eder." ifadelerine yer verdi.

Ziyaretin, binlerce Mısırlının İsrail elçiliğine yaptığı saldırının üç gün sonrasına rastladığına dikkat çekilen yazıda, Mısırlıların üç hafta içinde 6 askerinin İsrail güçleri tarafından öldürülmesine büyük öfke duydukları hatırlatıldı. Gazete, "Erdoğan, geçen seneGazzefilosunda dokuz vatandaşı İsrail askerlerince öldürülmüş bölgesel bir güç ve NATO üyesi olarak Mısır'a desteğini götürecek." diye yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın Akdeniz'deki yardım gemilerine Türk savaş gemilerinin eşlik edeceği yönündeki sözlerini hatırlatan Guardian, "Liderini devirerek yeni bir döneme başlayan Mısır'ın ve ekonomisi şahlanışa geçen Türkiye'nin, eski müttefiklerine karşı birlikte hareket etmeleri durumunda - ki böyle yapacaklarına dair birçok işaret var - İsrail'in bölgede büyük bir yalnızlığa düşer." diye devam etti.

Başbakan Netanyahu'nun şimdi bir seçim yapmak zorunda olduğunu belirten İngiliz gazetesi, "Mavi Marmara'daki ölümler için özür dilemeyi reddederek Türkiye'yi aşağılamanın büyük bir hata olduğunu anlamalı." sözlerine yer verdi.

İsrail'e karşı oluşmuş bir "Türkiye-Mısır ittifakının" yıllarca sürebilecek stratejik sonuçları olabileceğine vurgu yapılan makalede, bunun, BM'deki Mavi Marmara soruşturmasında kazanılan ve etkisi sadece birkaç gün süren taktik zaferi gölgede bırakacağı belirtildi.

Gazetenin editörleri şöyle devam etti: "İsrail'in Türkiye'yle ilişkilerini çok hızlı olarak düzeltmesi gerekiyor. Böyle bir yakınlaşmanın bedeli İsrail için oldukça artmış olabilir ama bunu ödemeye değer. Netanyahu'nun Cumartesi günü Kahire'deki olaylara tepkisi ılımlı ve ölçülüydü. Belki bunun şimdiden farkında."

İsrail'in önünde çok fazla seçenek kalmadığı öne sürülen başyazıda, "Netanyahu yönetimi ya yeni bir savaşa hazırlanır ya da komşularına artık iradesini dayatamayacağını kabul eder." denildi.

 

Bu haber toplam 1742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri