Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

THY'nin zararı bütçeyi aştı

13.05.2011 12:52
THY'den yapılan açıklama, "2011 yılı 1. çeyrek döneminde esas faaliyet zararımız 280 milyon lira olmuştur.

Türk Hava Yolları (THY), 2011 yılının ilk 3 ayında ciroda yüzde 27 artış sağlayarak, 2,1 milyar lira gelir elde etti.

THY’den yapılan yazılı açıklamada, 2011 yılı ilk 3 aylık dönemine ait konsolide mali tabloların İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına gönderilerek açıklandığı belirtildi.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında toplam yolcu sayısının yüzde 9 artarak 6,7 milyona ulaştığı kaydedilen açıklamada, toplam yolcu içindeki "business class" artışının ise yüzde 19’a ulaştığı aktarıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "2011 yılının ilk çeyreğinde bir önceki döneme oranla cirodaki artış yüzde 27 gerçekleşerek 2,1 milyar lira olmuştur. Dönem sonu nakitimiz ise yüzde 53 artış ile 902 milyon liraya ulaşmıştır. Bugüne kadar teslim alınan 23 adet uçağın 2,9 milyar dolarlık finansmanı, piyasaların altında rekabetçi oranlarla, 12 yıl gibi uzun vade ile tamamlanmıştır. Ayrıca, teslim alınan uçaklar için ortaklığımız kasasından nakit olarak toplamda 306 milyon dolarlık ödeme de yapılmıştır.

2011 yılının ilk çeyreğinde büyüme stratejimizin trafik verilerine olumlu yansımalarıyla birlikte, beklenen finansal yansımaları da görülmüştür. 2011 yılı 1. çeyrek döneminde esas faaliyet zararımız 280 milyon lira olmuştur. Aynı dönem için bütçelenen zarar ise 105 milyon liradır. Bilanço kaynaklı kur farkı, faiz etkisi ile birlikte vergi sonrası zararımız 332 milyon lira olarak gerçekleşmiştir." Açıklamada, ilk çeyrek dönemde ani gelişen Ortadoğu krizi ve Japonya depreminin trafik verilerini hem bölgesel bazda hem de transit yolcu bazında etkilediği ifade edilerek, kriz nedeniyle akaryakıt maliyetlerinin 850 USD/ton’dan 1,050 USD/ton seviyelerine yükseldiği belirtildi.

Yaşanan kriz ve petrol fiyatlarındaki artışların yanı sıra geniş gövde uçakların filoya katılımıyla beklendiği şekilde utilizasyonun düştüğü dile getirilen açıklamada, kapasite artışı, doluluk oranı ve birim gelirdeki azalışın karlılığı olumsuz etkilediği kaydedildi.

Açıklamada, İstanbul’un dünyanın önemli aktarma merkezlerinden biri haline getirilmesi stratejisi paralelinde yatırım döneminin büyük oranda sonlanacağı 2011 yılında şirketin büyümesini destekleyecek nakit üretimi sağlamanın, vergi, faiz ve kira öncesi kar marjını yüzde 16 seviyesinde tutmanın öncelikli hedef olduğu belirtildi.

2003 yılında taşıdığı 5,4 milyon yolcu sayısını 2011 yılında 32,5 milyon olarak hedefleyen ve ülke havacılığının gelişmesinde lider olan THY’nin, büyüme stratejisi paralelinde ortaya çıkacak dalgalanmaları ve zorlukları faaliyetlerinden nakit üretme kabiliyetiyle aşacak finansal güçte olduğu ifade edilen açıklamada, THY’nin dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olma hedefi doğrultusunda büyümesini sürdüreceği ve İstanbul’u havacılık merkezi yapma yolunda güvenli adımlarla ilerlemeye devam edeceği kaydedildi.

Bu haber toplam 2262 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri