Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TIME’ın “Yılın Kişisi” Anketi Neye Hizmet Ediyor?

01.12.2013 10:50
Dünyaca ünlü TIME dergisi, uzun yıllardır sürdürdüğü "Yılın Kişisi" uygulamasında bu sene manipülatif bir tercihte bulundu.

Dünyaca ünlü TIME dergisi, uzun yıllardır sürdürdüğü “YılınKişisi” uygulamasında bu sene manipülatif bir tercihtebulundu. Dergi, “Yılın Kişisi” için bir tarafa ülkesinde %50’lik seçmen desteği alan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, diğer tarafa Mısır’da halkın büyükçoğunluğunu desteğini alan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi askeri bir darbeyle deviren diktatör Abdülfettah El-Sisi’yi koydu.

 

Bu kıyaslama ile TIME dergisi Başbakan Erdoğan için açık bir “diktatör” göndermesinde bulunmuş oldu. Bu durum bir süredir küresel sistem tarafından Erdoğan’a karşı sürdürülen benzer bir politikanın yansıması olarak okunabilir. ÖzellikleGezi Olayları sürecinde uluslararası medyanın yaklaşımında da büyük benzerlikler bulunduğu söylenebilir. Örneğin yine küresel yayın organı The Economist’in 8 Haziran 2013 tarihli sayısının kapağında Başbakan Erdoğan’ın yüzü, Sultan III. Selim’in bir minyatürüne montajlanmış ve “Demokrat mı, Sultan mı?” ifadeleri kullanılmıştı.

Uluslararası medya organlarının takındığı bu tutum, küresel sistemin politikalarından bağımsız düşünülmemelidir. Bu gibi uygulamalarla aslında Başbakan Erdoğan değil, Türkiye itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Küresel sistem benzer uygulamaları farklı dönemlerde farklı ülkeler üzerinde de uygulamakta, bu da, söz konusu uygulamaların büyük bir politikanın adımları olduğunu ortaya koymaktadır. Mısır’da yaşanan darbe sürecinde küresel sistemin yaklaşımı da düşünülecek olursa, TIME’ın Sisi’nin yanına Erdoğan’ı değil, darbeye destek veren Batılı liderlerden birini koymasının daha uygun olacağı söylenebilir.

haber10

Bu haber toplam 1906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri