Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Times: Rusya İncirlik için Türkiye'ye baskı yapıyor

20.08.2016 14:36
İngiliz Times gazetesi, Rusya'nın İncirlik Hava Üssü'nü kullanabilmek için Türkiye'ye baskı yaptığını iddia etti.

Gazetenin haberinde, bunun göstergesi olarak Rusya Federasyonu Dış İlişkiler Komitesi üyesi Igor Morozov ve Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov'un açıklamalarına yer verildi.

Rusya Federasyon Komitesi Dış İlişkiler Komitesi üyesi Morozov, Rus jetlerinin ve bombardıman uçaklarının İncirlik Üssü'ne erişimine izin vermenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kremlin ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirme çabasının 'mantıklı bir devamı' olacağını söyledi.

"İncirlik Üssü'nü ana hava üssümüz olarak kullanmamız Erdoğan'la varılacak anlaşmaya kaldı" diyen Morozov, bunun, Rus Hava Kuvvetleri'nin IŞİD'i ve diğer cihatçı grupları 'sürekli bombardıman' altında tutmasını ve savaşı hızla bir çözüme kavuşturmasını sağlayabileceğini iddia etti.

"BATI'YI RAHATSIZ EDEBİLECEK BİR GELİŞME"

Times, Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik komitesi başkanı Viktor Ozerov'un,"Rusya'nın İncirlik Hava Üssü'ne ihtiyaç duyup duymadığı henüz netlik kazanmadı. Ama bu yönde alınacak bir karar Türkiye'nin Suriye'de yürütülen terörle mücadelede Rusya'yla işbirliği yapmaya gerçekten istekli olduğunu gösterebilir." sözlerini de aktardı.

İngiliz gazete, bu gelişmenin Batı'yı rahatsız edebileceğini ve 'soğuk savaş'ın başlamasından bu yana Türkiye'nin NATO müttefikleriyle ilişkisinde en temel değişime işaret edebileceğini belirtti.

"ABD'NİN YPG VE GÜLEN TAVRI, TÜRKİYE İLE ARAYI AÇTI"

Times, Ankara'nın, ABD'nin Suriye'de YPG'yi desteklemesine karşı çıktığını, darbe girişiminden sonra Türkiye'de ABD karşıtlığının yaygınlaştığını ve ABD'nin Fethullah Gülen'i Türkiye'ye iade etme niyetini göstermediği için iki ülke ilişkilerinin sınavdan geçtiği yorumunu da yaptı.

Rus savaş uçaklarının İncirlik'ten uçmaya başlaması halinde ABD'nin başka alternatifler bulmak için üzerindeki baskının artacağı değerlendirmesine de yer verildi.

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri