Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Timoşenko Bağımsızlık Meydanı'nda konuştu

23.02.2014 12:29
Ukrayna'da kaos hakim. Parlamentonun azlettiği Devlet Başkanı Yanukoviç, Kiev'den kaçtı. "İstifa etmeyeceğim" dedi. Demir Lady Timoşenko ise 3 yıl sonra serbest bırakıldı.

AB yanlısı iyanscılar Devlet Başkanlığı binasını ele geçirdi. Parlamento 25 Mayıs için seçim çağrısında bulundu. Yanukoviç'in kaçtığı Rusya yakınlarındaki Harkov ve diğer Rusça konuşan kentler, Kiev'de alınan kararları tanımadıklarını açıkladı.

TİMOŞENKO MEYDANA İNDİ

Meclis kararıyla serbest bırakılan ve Kharkiv'de tedavi gördüğü hastaneden çıkar çıkmaz Kiev'e gelen Timoşenko, yönetim karşıtı gösterilerin sürdüğü Bağımsızlık Meydanı'nda yaptığı konuşmada, Ukraynalıların hiçbir zaman diz çökmeyeceğini ve yılmayacağını vurguladı.

 

"UKRAYNA DİRENİŞİ İLHAM OLACAK"

Timoşenko, Ukrayna'daki özgürlük mücadelesinin, diğer halklara ilham vereceğini belirterek, halen diktatörlük ve otoriter rejim baskısı altında bulunanların Kiev'deki gösterileri umut ışığı olarak göreceğini söyledi.

En kısa zamanda çalışma hayatına döneceğini dile getiren Timoşenko, "Kendi topraklarınızda mutlu olmanız için bir dakika bile gecikmeden işe döneceğim" dedi.

Timoşenko, yeni hükümetin meydandaki göstericilerin fikri dikkate alınarak oluşturulacağına dikkati çekerek, ülke halkını Ukrayna'nın bölünmez bütünlüğü için birleşmeye davet etti.

Sağlık sorunları nedeniyle Bağımsızlık Meydanı'na tekerlekli sandalye ile gelen Timoşenko'nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi. Konuşmayı binlerce kişi izledi.

HAKSIZ KAZANÇ İDDİASIYLA HAPSEDİLMİŞTİ

Rusya ile doğalgaz anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili haksız kazanç elde etmekle suçlanan ve hapse mahkum edilen Timoşenko, meclis kararıyla serbest bırakılmıştı. Timoşenko, Kharkiv'de tedavi gördüğü hastaneden ayrılır ayrılmaz Kiev'e gelmişti.

ensonhaber

Bu haber toplam 2954 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri