Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yılda 3 bin böbrek nakli yapılıyor!

07.09.2012 10:26
Diyalize bağlı hasta sayısı düşüyor

Türkiye’de 65 bin civarında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize bağlı olan hasta bulunurken, böbrek nakillerindeki artış, hemodiyalize bağlı hasta sayısında düşüşe yol açıyor. 1990’lı yıllarda yılda 400-500 civarında böbrek nakli gerçekleştirilirken, şu anda yılda 3 bin nakil yapılıyor.

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, Türkiye’de 65 bin civarında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize bağlı hasta bulunduğunu, bunların yaklaşık 5 bininin periton diyalizi hastası olduğunu anlattı.

65 bin hastanın tamamının böbrek nakli için sırada olduğunun söylenemeyeceğini belirten Erk, "20-22 bin vatandaşımız, her an böbrek nakli için sırada bekliyor. Bunların ezici bir çoğunluğu, yüzde 85-90’ı canlıdan nakil için bekliyor. Birinci ve ikinci dereceden akrabası varsa, onlar verici olabiliyor. Uygun olanı, kadavradan nakil" diye konuştu.

"KORUYUCU HEKİMLİK ÖNEMLİ"
Erk, Türkiye’de yılda 3 bin civarında böbrek nakli yapıldığını ve sayının her geçen gün arttığını dile getirerek, "Böbrek nakli demek, bir nevi yaşamkalitesinin artması demek. Çünkü böbrek yetmezliği hastalarının gün aşırı, 2 günde bir diyalize, makineye bağımlı olmaları gerekiyor" dedi.

Erk, 1990’larda hemodiyalize giren böbrek hastası sayısının her yıl yüzde 10-12 civarında arttığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Şimdi bu, yüzde 2’lere düştü. Çünkü Türkiye, koruyucu hekimliği daha iyi yapıyor ve böbrek nakli sayıları arttı. Her yıl yaklaşık yüzde 8-10 oranında böbrek nakli yaparsak, diyalize giren hasta sayısı yüzde 2 artarsa, bekleyen sayısında gerileme olacak."

Bu haber toplam 12984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri