Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tıp Dünyası İçin Önemli Buluş

12.01.2012 12:59
Karadeniz Teknik Üniversitesi, engelli doğumlara yol açan bir geni tanımlandı. Bu sayede, doğumsal genetik bozukluk engellenebilecek.

Daha çok akraba evliliklerinde görülen bebeklerin engelli doğumuna, önlem alınabilir mi? Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde, embriyonun gelişiminde rol alan yeni bir gen tanımlandı. Bu sayede, doğumsal genetik bozukluk engellenebilecek. 

Akraba evliliklerinde bebeğin engelli olması riski iki kat fazla. Bilim insanları, bu riski ortadan kaldırabilmek için aralıksız çalışıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bu konuda önemli bir adım atıldı. Yeni bir gen tanımlandı.

Tanımlanan yeni gen, gebelikte farkedilmeyen engelli doğumların önüne geçebilecek.

 

Yeni buluşla ilgili bilgi veren KTÜ Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersan Kalay, "Bu çerçevede daha önce Arslan sendromu olarak bu fakültede tanımlanmış genetik bozukluğu ve ondan sorumlu olan geni aradık. Bu çalışmanın sonunda Arslan sendromundan sorumlu olan geni ve o gen üzerindeki genetik bozukluğu tanımladık" diye konuştu. 

Bu çalışma, hastalığın tedavisine değil ailelerin sağlıklı çocuk sahibi olmalarına katkı sağlayacak.

 

Doç. Dr. Ersan Kalay, bu konuda, "Bir kere hastalığı tedavi etme şansımız bu aşamada yok. Bulduklarımızın tedavi sürecine bir katkıları da yok, katkı ailelerin bundan sonraki süreçte sağlıklı çocuk sahibi olmalarına olacak" dedi.

Türk ve Mısırlı aileler üzerinde yapılan araştırmaya çok sayıda yerli ve yabancı üniversite de destek veriyor.

 

Araştırmanın sonucunun bilimsel dergilerde yayınlandığını ifade eden Doç. Dr. Ersan Kalay, "Sonuçta çalışmaların sonuçları bilimsel dergilerde yayınlanıyor. Genetik camiasının en saygın dergilerinden birinde The Journal Of Union Genetic'de Aralık sayısında online olarak çıktı, Ocak sayısında matbu olarak çıkacak" şeklinde konuştu.

Araştırma sayesinde, özellikle akraba evliliği yapan çiftlerin, çocuk sahibi olmadan önce önlem almaları mümkün olabilecek. 

Bu haber toplam 3318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri