Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TOKTAMIŞ ATEŞ VEFAT ETTİ

19.01.2013 13:07
Gazeteci yazar Toktamış Ateş tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Bugün Gazetesi yazarı, Prof. Dr. Doktor Toktamış Ateş İstanbul'da hayatını kaybetti. Toktamış Ateş, 4 aydan bu yana Çapa'daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
 
Uzun zamandır yoğun bakımda bulunan Toktamış Ateş, gece 02:00 sıralarında vefat etti. Eşi Nevin Ateş, Toktamış Ateş'i çoklu organ yetmezliğinden kaybettiklerini açıkladı.

SON DURUMUNU BÖYLE AÇIKLAMIŞTI

En son hastaneye gittiğinde diz altındaki damarların neredeyse bitme aşamasına geldiği fark edildiğini belirten Ateş, kendisi ile ilgili yayınladığı mesajda "Ayağıma kan gitmediği ve yaraların da bu yüzden iyileşmediği ortaya çıktı. Acilen ameliyata aldılar. Hem bacağımın üst kısmından damar alarak aşağıya naklettiler, hem de plastik damar taktılar. Yaralarımın kapanması için önümde bir ay daha var" demişti.
 
TOKTAMIŞ ATEŞ KİMDİR?

1944 İstanbul doğumlu Toktamış Ateş, orta ögrenimini Avusturya Ortaokulu'nda, lise eğitimini de Vefa Lisesi'nde yaptı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi'nin İktisat Bölümü'nü bitirdikten sonra bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü'ne asistan olarak atandı.

1969'da "Kuruluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı" başlıklı çalışmasıyla doktor, 1974'de "Demokrasi Teorisi" başlıklı çalışmasıyla doçent, 1982'de de profesör oldu. İstanbul Üniversitesi'nin yanı sıra, değişik kurumlarda ders verdi.

Yine ders vermek için, çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya'da (Berlin - Münih) bulundu. Günümüzde, İstanbul Üniversitesi'nin İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığının yanı sıra, kurucuları arasında yeraldığı Bilgi Üniversitesi'nde Yönetim Kurulu üyesidir.

Yayınladığı kitap sayısı 30'u geçen Ateş, 10 yılı aşkın bir süre boyunca Cumhuriyet gazetesinde yazmıştır. Yazar son olarak Bugün gazetesinde okuyucularıyla buluşuyordu.

Bu haber toplam 6646 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri