Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Topbaş iddiaları cevapladı

09 Şubat 2009 / 15:31
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, rol aldığı tanıtım filmiyle ilgili açıklama yaptı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın Sarıyer'deki Topbaş'ın oğluna ait olduğu belirtilen binanın genişletilmesi ve belediyedeki şirketlerde görev yapan kişilerin aynı zamanda belediyede iç denetçi olduğuna yönelik soruları cevaplandırdı.

"BUNU BİZİ KARALAMAK ADINA GÜNDEME GETİRDİKLERİNİ GÖRÜYORUZ"

Topbaş, "Gayet güzel. Suç duyurusunda bulunur, ilgili adli merciler gerekeni yapar. Gayet doğrusunu yapıyor. Eğer burada bir problem varsa, yargı süreci başlar ve gereken yapılır. Sarıyer'deki mülkiyeti ailemize ait olan ve üçte iki hissedarı bulunduğumuz yerle ilgili maalesef yanlış fotoğraflar ki orada yıllardan beri yaşayan insanlar, oraya gelip gidenler çok iyi bilirler. Maalesef fotoğraf hilesiyle ve kendilerinin de bunu bizi karalamak adına gündeme getirdiklerini görüyoruz. Kaldı ki İstanbul Belediye Başkanı bu kadar titiz davrandığı 13 bin civarında yıkım yaptığı, hiç müsamaha etmediği bir tarzı var. Böyle bir şey olabilir mi? Yok 45 metrekare 150 metrekare oldu gibi yanıltıcı, kamuoyunu aldatıcı bizi adeta halkın gözünden düşürmek adına adımlar atıldığını görmekteyiz. Bunlar üzücü şeyler, güzel şeyler değil. İşin doğrusu neyse insana düşen odur.

Onu göstermesi onu söylemesi gerekir. Ruhsatı gösterilmiş, hiçbir kat ilavesi olmayan ve bizim orada ortağımızın oğlu tarafından başlatılan bir çalışma ve yasal. Hiçbir problem olmayacak. Kaldı ki böyle bir problem olacak bir konu olsaydı, biz zaten buna müsdade etmezdik. Ne yakınımız olsun, ne oğlumu olsun. Bugüne kadar da hamdolsun İstanbul'da yüzümüzü kızartacak hiçbir şey yapmadık ve ailemiz yıllardan beri bu kentte hak etmediğini hiçbir zaman edinmedi. Bununla da gurur duyuyorum." dedi.

"SİYASET YAPMA ANLAYIŞLARI BÖYLE"

Bir gazetecinin "Neden Çetin Soysal bu şekilde davranıyor?" sorusuna Topbaş, "Bunlar kendilerince adımlar atıyorlar tabi. Kendilerini gündemde tutmak, iş yapıyor gibi görünmek amacıyla. Biz Çetin Soylal'ı belediyemizde meclis üyeliği döneminden tanırız. Kendisinin meclis üyesi olduğu Beşiktaş'tan da Beşiktaşlılar çok iyi tanır. Sayın Soysal'ın tarzı ve tavrı kendilerin siyasi bir rant oluşturmak, kendilerini gündemde tutmak, kahramanlık adına bu adımları atacaklardır.

Yani İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş 5 yıl içinde İstanbul'a neler kattı? Hangi noktadan aldı nerelere getirdi? Ne kadar mesafeler kazandırdı. Bunu halkımız biliyor. Ama tabi ki siyasetin Türkiya'de halen geçmişten kalıntılı zihniyetlerin siyasi tarzları ve tavırları var. Yani siyaset yapma anlayışları böyle. Karalamak, kötülemek. Tabi ki maalesef kendilerine çanak tutan, destek veren bir takım mecralar var. Bunları biliyoruz, görüyoruz. Takip de ediyoruz. Ne kadar destek alındığını da görüyoruz. Halk kendi duygularını ve düşüncelerini yansıtacaktır seçim sandığına.

Biz şunu da gördük. Sayın Başbakanımızın adaylığı sırasında 'Vay Tayyip Ağa vay' diye manşet atanlar o manşetlerinde başarılı olmadı. İstanbullular değerlendirmesini o manşetlere göre yapmadı. Biz basının özellikle hele seçim sathında tamamen tarafsız olmasını isteriz. Doğru bilgilendirme yapmasını isteriz. Ama maalesef taraf olanlar da var, taraf olmaya devam edeceklerdir. Bu senaryoyu hep gördük. Biz ilk defa seçime girmiyoruz. Şahsen ben kaç seçim gördüm. Şundan memnunum. Bula bula bunları bulmaya çalışıyorlar. Demek ki bizim geçmişimizde ne ailemizden ne yakınlarımızdan İstanbul'a yanlışımız yok ki, tek bulabildikleri bu nokta. Burası göz önünde olan bir yerde 45 metrekarenin 150 metrekareye çıkarıldığı yalanını İstanbullulara inandırmaya çalışıyorlar. Böyle yanlış bir ahlakta olsak, böyle bir düşüncemiz olsa, elimizdeki gücümüzü aile efradımıza ve çocuklarımıza haksız kullandırırdık. Yalılar, villalar bilmem neler yapardık. Hamdolsun böyle bir tarzımız olmadı. Kalkıp orada 2 katlı bir baraka nitelikli bir yapı ve bir gazino niteliğinde yapılmış bir yapının tadilatı ve düzenlemesi ruhsatlı olarak yapılıyor. Topbaş ailesi bununla mı zenginlikler elde etmiş. Yanlış. Bizim bu şehirdeki geçmişimiz 140 yıla dayanmakta. Onurla taşıdığımız bir aile yapımız ve iş sektöründe başarımız var. Bunları kimsenin karalamaya gücü yetmez. Bunlar olacaktır. Maalesef Türkiye henüz bu mantıktaki siyaseti aşamadı. Vatandaşlar bunlara pirim vermedikçe, bunlar ortalarda kaldıkça bunlarda inşallah gelecek dönemlerde artık bu tarzlar yerine İstanbul adına projeler ortaya koyarlar. İstanbul'da yerel yönetimi almak isteyenler, artık diyebilir ki Sayın Başkan 169 tane kavşak bitirmiş, biz daha fazla yapacağız diyebilir. Sayın Başkan bütün sahilleri işgellerden kurtardı, 17 milyon metrekare aktif yeşil alan yaptı. Biz 30 milyon daha ilave edeceğiz. Bunları anlatırlar. İstanbulluları susuz bırakmadı başkan, biz daha farklı davranacağız' derler. Ama maalesef projeleri, fikirleri olmayan, yapacakları bir şey bulunmayanlar bir takım böyle yanlış saplantıları gündeme getirmeye çalışıyorlar. Biz İstanbul'da 28 kilometre raylı sistem bitirmişiz, 54.5 kilometre inşaat devam ediyor. Bu yılsonunda büyük ölçekte tamamlanacak. 82 kilometre de ihale aşamasına getirmişiz. Biz projelerden bahsediyoruz. Bu şehrin dünya ile yarıştığını ve geldiği noktayı gelen misafirlerimiz anlatıyor ve takip ediyor. Ama maalesef kendi kulvarlarının çıkmaz sokaklarında olanlar, o çıkmaz sokaklardaki duvarlara bakarak konuşuyorlar. Biz bu tarzı siyasetçi olarak da bir yönetici olarak da benimsemiyoruz. "diye konuştu.

"ÇOK BAŞARILI OLSAYDIK BELKİ DEVAM EDERDİ"

Televizyonlarda gösterilen tanıtım filminde din konusunda kızlarla erkeklerin ayrı eğitilmesiyle ilgili soruya ise Topbaş, "Tabi bu senaryo ve ben yazmadım. Yusuf Sezgin'in senaryosunu yazdığı bir filmdi. Tesadüfen bu filmi hazırlayan firma kendilerinin böyle bir ihtiyacı olduğunu ve çok kısa süreli bir baba rolü yapmamı istediler. Çok başarılı olsaydık belki devam ederdik. Bilmiyorum, çok da başarılı değil herhalde. Şu da enteresan, geçen seçimde de bu film gündeme getirildi. Hep seçim zamanı başkanın nesi var acaba, ne varsa çıkartalım ortaya' diye böyle bulabildikleri bunlar. Hamdolsun ki Rabbim bunlara farklı fırsatlar vermiyor. Bunları çıkartarak, bununla halk nezdinde bize olan sevgiyi, ilgiyi düşürmeye çalışıyorlar. Proje üretemeyenlerin ortaya attığı şeyler bunlar. Hamdolsun yüzümüzü kızartacak yanlış yapmadığımıza inandığımız bir geçmişimiz var. Bundan sonra da bu kente hizmet etmeye varız. Vatandaşlarımız tekrar devam etmemizi isterlerse bu şehir 5 yıl sonra farklı şeyler konuşacağımız bir duruma gelir." diye cevap verdi.

Çetin Soysal'ın belediyedeki yolsuzluklarla ilgili suç duyurusu hakkında Topbaş, "Doğru bir şey yapıyorlar, ellerinde bilgi, belge olanlar mutlaka bunları yerlerine ulaştırmaları gerekir. İlgili makamlara vermeliler, savcılar bunların gereğini yapar. İstanbul devlet niteliğinde bir şehir. 23 tane belediye şirketi var. Bu şirketler kendi kendilerini zaten denetliyorlar. Burada bizim gizli kapaklı yaptığımız hiçbir şey yok. Hizmete yönelik çalışmalarımız var. Doğru iş yapmışlar savcılığa vermekle. Savcılık gereğini yapar. Zaten şunu da biliyoruz ki bir konu medyaya düştüğü zaman savcılık bunu ihbar kabul ediyor. Ama sayın Soysal şov yapmayı seviyor. Böyle bir şey de gerçeşleştirebilir. Çünkü onun daha önceki şovunu Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin kapısındaki şovunu gördük. Bu Ekim sonu yapacağımız açılışta da bu şovlarını oradaki ekranlara, bilbordlara taşıyacağız. Bizden sonra gelip özür dileyecektir. Özür diler veya dilemez."dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri