Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Topbaş'tan Bekaroğlu'na net cevap!

Kadir Topbaş, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Gaziosmanpaşa'da Bekaroğlu'nun yolsuzluk iddiaları için yargı yolunu gösterdi ve şöyle dedi:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saadet Partisi'li Mehmet Bekaroğlu'nun yolsuzluk iddialarına ilişkin, "Rahatız, eminiz, emin olmayanlar varsa taşısınlar yargıya ve bizi meşgul etmesinler" dedi.

Topbaş, bir müteahhidin belediye görevlisine rüşvet verdiği yönündeki iddialarına da, "Yargıya götürürsünüz hiç acımam, kimseyi de korumam. Gerektiğinde 4. Murat oluruz ondan endişeniz olmasın" dedi.

Kadir Topbaş, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Gaziosmanpaşa'da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Topbaş, Saadet Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Bekaroğlu'nun yolsuzluk iddialarına ilişkin bir soruya, "Buna yazılı cevaplar verilecek. Tüm siyasi partilerin adayları eşit yarış içerisindeyiz. İstanbul'da bir yarış var ve bu dönemde bu kenti tanımayan, projeleri olmayan insanların bu yarışı farklı kulvarlara çekmeye çalıştıklarını görüyoruz. Sayın Bekaroğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tanıtımıyla ilgili basın toplantısı yapacağım" diye bahsetti.

Şimdi ihalelerle ilgili basın toplantısı yapıyor, ondan daha ağırlıklı bahsediyor. Bu iddialarınız da doğruysanız yargıya gider dava açarsınız ihale üst kurumları var. Oralara şikayetlerinizi yaparsınız. Bu hukuk devletinde herkes yargı önünde eşittir. Gümrük yolu diye Halkalı'da bahsedilen yere ikinci inşaatın normal ihalesi yapılıyor. Bunlar ne ihaleyi, ne işi, ne sistemi bilmediklerinden böyle farklı şeyler ortaya koymaya çalışıyorlar. Burada hiçbir sorun yok, alnımız açık hiçbir zamanda bu tür tavırlardan rahatsız değiliz. Bu seçim satında bunlarla siyaset yapılmaz. Böyle bir seçim olmaz. Bu seçim satında siyaset konuşulmalı, projeler konuşulmalı" diye yanıt verdi.

Önce iş yapıldığı ve ihalesinin ise sonra verildiği yönündeki iddialarının hatırlatılması üzerine Başkan Topbaş, "İhale ve takip etsinler, yargıya götürsünler, dava açsınlar. Bunlar müfettişlik mi yapıyor, yoksa muhbirlik mi yapıyor? Gelsinler seçim satında adam gibi partilerini temsil etsinler. Vizyonlarını şehir adına koysunlar, böyle bir şey yok. Götürsünler yargıya, bizim dokunulmazlığımızda yok. Rahatız, eminiz, emin olmayanlar varsa taşısınlar yargıya ve bizi meşgul etmesinler" şeklinde cevap verdi.

Başkan Topbaş, gelini Burcu Topbaş ile ilgili iddialara ise şöyle yanıt verdi;

"Başkanın neresinden ne buluruz diye uğraşıyorlar. Başka açıklayacağım şeylerde olacak. Şimdi medyamızın bazı grupları ve bazı gazetelerimizin benimle ilgili daha detaylı yerlere gidip bazı bilgi edinme yasasıyla ilgili talepte bulundukları bazı şeyler var, onları daha sonra açıklayacağım. Diyorlar ki "başkanın bir açığı olmalı, bir yerlerden bulmak gerek, bir açığını bulup yerden yere vuralım." Burcu benim yeğenimin eşi. Kreatif olarak kendi yanımda bulunduruyorum. Belediyeden ne maaş alıyor, ne imza yetkisi var. Hiç bir şeyi yok, akçeli işlerde asla yok. Öyle bir tavır ve yapıda bir aile değiliz. Hamdolsun ne çocuklarım, ne ailem, ne yakınlarım, ne belediyelerden gelip geçerler, ne de devlet kademelerinde, bakanlıklarda göremezsiniz. Çocuklarımızın yanlarında koruma yoktur. Kendi yasal işlerini yapar, devam ederler. Hiçbir zaman bu kentin bize ekledikleri ve verdikleri dışında, bizim alın terimizin dışında bir kazancımız olmadı. Burcu Topbaş'ın hiçbir şirkette bir ortaklığı yok."

Medyanın doğru haberler yapmasını ve bütün siyasi partilere eşit mesafede olmasını isteyen Topbaş, "Üzülerek söylüyorum bazı siyasi parti adaylarına ne kadar yakın durduklarını vatandaşımız takip ediyor. Hatta yüzde 1'lerin altında olan adaylara bile birazcık bir şeyler söyletebilmenin peşindeler. Bizi birazcık yıpratmanın adına, bu etik değil. Biz medyadan çok baskı gördük, rencide olduk" dedi.

Başkan Topbaş, Mehmet Bekaroğlu'nun elinde belge olduğu ve İstanbul'da iş yapan bir müteahhidin belediye görevlisine rüşvet verdiği yönündeki iddialarının sorulması üzerine, "Rüşvet verdiyse, söylemiyorsa zaten suçlu. Hemen söylesin, biz gerekeni yapmazsak o zaman "himaye ediyor başkan" desinler. Tüm vatandaşlara sesleniyorum böyle bir durumda kaldığınızda mutlaka beni arayın, mail atın veya bildirin. Gereğini yapmadığımda gidin istediğiniz yere "başkan yapmadı" diyin. Belgeleri varsa getirsin hemen gereğini yapalım, ipini çekelim, verelim savcılığa bitirelim. Bugüne kadar bunu yaptım, asla bu konuda taviz vermem. Böyle bir şeyi varsa getirip koyması lazım böyle bir hala devam ediyorsa buna göz yuman ortak anlamına gelir. Yargıya götürürsünüz hiç acımam, kimseyi de korumam. Kim olursa olsun, insanın kolu kangren olsa vücudu korumak için kolu kesip atarsınız. Benim yapım bu. Gerektiğinde 4. Murat oluruz ondan endişeniz olmasın" diye konuştu.

Bağcılar'da seçim gezisi sırasında bir İETT işçisinin "paramızı alamıyoruz" yönünde şikayetleri olduğunu hatırlatan Topbaş, konuya da açıklık getirdi. Topbaş, "Ne maksatla söylediğini burada söylemek istemiyorum. Dün koordinasyon toplantımızda özellikle ilgili genel müdürüme sordum. 2,5 hak ediş 15 günde bir veriliyor. 2.5 hak ediş demek 1.5 ay demek. İlk hak ediş verildiğinde onun güncellemesi bekleniyor, onun gecikmesi normaldir. Yani 1 aylık bir gecikme söz konusu orada 6 ay diye söylüyor. Kameraları görünce kendinden geçiyor vatandaşlar" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 3860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri