Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ek gösterge arttırılacak mı?

11.05.2012 09:40
Toplu sözleşme görüşmelerinde memurların bütçesini rahatlatacak birçok talep masaya yatırıldı.

Memurlar heyecanla toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlanmasını beklerken; görüşme masasına zammın dışında, memurların bütçesini rahatlatacak birçok talep de yatırıldı. Bunlar arasında, bayram ikramiyesi ve evlilik ödeneğinin yanı sıra eğitimcilerle sağlıkçıları yakından ilgilendiren teklifler de yer alıyor. Memur-Sen, kamu görevlilerine, Ramazan ve Kurban Bayramları'nda, bayram öncesi ödenen maaşlarıyla birlikte en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesi istedi. Bu talep kabul gördüğünde, memurun eline yılda 2 kez toplu para geçmiş olacak.

ZAM PAZARTESİ'YE...

Öte yandan hükümet, 14 Mayıs Pazartesi günü zam teklifini sendikalara bildirecek. 8-9 Mayıs'ta görüşülen sendika hizmet kollarının talepleri ile konfedarasyonların genel taleplerinin incelenmesi için Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde kurulan komisyon çalışmalarına dün başladı. Hükümet, bütçe imkanları çerçevesinde sendikaların taleplerinin hangilerinin uygulanabileceği konusunda bu komisyondan gelen rapor doğrultusunda karar verecek. Pazartesi günü de sendikalara tekliflerini sunacak.

EVLİLİK ÖDENEĞİ ŞART

Memur-Sen, dünyaevine giren memurun yanı sıra, çocuğu evlenen memur için evlilik ödeneği verilmesini istedi. Talep uygun görülürse, memura ilk evliliklerinde ve ilk defa evlenen çocukları için ödenek verilecek. Kamu görevlileri ilk evliliklerinde en yüksek devlet memuru aylığının 5 katı, ilk evlenen çocuklarında ise en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı ödenek alabilecek.

EK GÖSTERGE ARTIRILSIN

Sağlık alanında çalışanlara 14 Mart Tıp Bayramı'nda en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 250'si oranında 2 ikramiye verilsin.
Doktor, hemşire ve hizmetli maaşlarına ek göstergeleri artırılarak zam yapılsın.
Yemek servisi olmayan kurumlardaki personele öğün başına 5 lira yemek yardımı verilsin.
Nöbet ücretleri 2 katı oranında artırılsın.
Memurun bakmakla yükümlü olduğu yakınları hastalanırsa, muayene ve tedavi süresince refakat izni verilsin.
Eğitim-öğretim hizmetlerindeki personelin ek ödeme oranları 314 lira artırılsın.
Eğitim-öğretim tazminatı 419 lira yükseltilsin.
Ek ödeme oranları 314 lira olsun.
Öğretmen annelerin kreş yardımı 160 liraya çıkarılsın.

Takvim

Bu haber toplam 3594 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri