Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Töre filmi 'Havar'ı batmanlılar istemiyor

14 Şubat 2009 / 10:25
Uluslararası festivallerde beğenilen; töre nedenli intiharlara gönderme yapan 'Havar' filmi Batman'ı gerdi!
Güzel Havar'ın, komşu köyden bir gençle yakınlaştığı dedikodusu ortalığa yayılır. Onunla evlenme hakkına sahip olan amcasının oğlu Şehmus'un da bu dedikodular nedeniyle gözü kararır. Havar'ın babasına baskı yapar; töreye göre, genç kız ölmelidir! Bu hikaye aslında Batman'da yaşanan intihar vakalarına gönderme yapıyor. Çünkü birkaç yıl önce Batman'da 281 kadın intihara teşebbüs etmiş, 43'ü de intihar etmişti. Bu rakamlar Batman Valiliği'nin 2001-2006'yı kapsayan araştırmasının sonucuydu. Rapor töre cinayetlerini araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na sunuldu.

Uluslararası arenada

İşte, yönetmen Mehmet Güleryüz çektiği 'Havar' isimli filmle bu konuyu yeniden gündeme getiriyor. Film, katıldığı ulusal ve uluslararası tüm festivallerde büyük beğeni topluyor. Ancak Batman Belediyesi ve Batman Valiliği'nin arası açılıyor. Çünkü valilik dünyaya böyle bir trajediyle tanıtılmak istemiyor. Bu nedenle de filme resmi olarak destek vermiyor! Filmin 16 Ocak'ta, Batman Belediyesi'nin Yılmaz Güney Sineması'nda galası yapıldı. Bu nedenle gerginlik daha da gün yüzüne çıktı. Batman Valisi Özel Kalem Müdürü Halil İbrahim Keskin'in şu sözleri, gerginliği ortaya koydu:

Valilik: Destek yok!

"Batman töre cinayetleri konusunda istatistiklerde bile çok zaman yer almaz! Acaba hangi Batman'ın filmini çektiler? Filmin şehrimizde çekildiğinden tabii ki bilgimiz vardır ancak desteğimiz yoktur." Batman Vali Yardımcısı Yasemin Çetinkaya da filmin, belediyenin yardımlarıyla çekildiğini belirterek; "Film, belediyemizin salonunda gösterildi. Ama bizim resmi bir desteğimiz olmadı" dedi. Valilik yetkilileri filme karşı herhangi bir faaliyette bulunmayacaklarını ancak bu tür trajedileri dünya insanlarına anlatırken Batman'ın adının kullanılmasını doğru bulmadıklarının da altını çizdi.

Filmimiz dünyadan talep görüyor!

Mehmet Güleryüz'ün ilk uzun metraj filmi olan 'Havar'ın çekimleri Hasankeyf'de gerçekleştirildi. Yönetmen, bu filmle amaçlarının Batman'ın eşsiz doğal ve tarihi güzelliklerini de yansıtmak olduğunu belirtti. "Film dünya festivallerinden büyük talep görüyor. İçtenliğimizin fark edildiğini düşünüyorum" diyen Güleryüz, töre cinayetlerini kendine özgü üslubuyla 'Havar' filminde tartışıyor. Filmin oyuncu kadrosu Batman ve köylerinde yaşayan insanlardan oluşuyor. Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu olan Güleryüz, daha önce Yavuz Özkan'ın asistanlığını yapmıştı
Bu haber toplam 7274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri